Maslak'ın son değerli arazisi değerinin altında satıldı

Büyükdere Caddesi'ne 500 metre mesafede yer alan Top Yatırım İnşaat ve Tic. A.Ş. adına kayıtlı 3 bin 489 metrekarelik arsa için açılan icradan satış ihalesinde en yüksek teklif 138 milyon TL ile Metal Yapı tarafından verildi. Arsanın değerinin 157 milyon 589 bin TL olduğu açıklanmıştı

Maslak'ın son değerli arazisi değerinin altında satıldı

Büyükdere Caddesi'ne 500 metre mesafede yer alan ve Maslak'ın son değerli arazisi olarak tanımlanan taşınmaz, icradan satışa çıkarıldı. Düzenlenen ihaleye 5 firma teklif verdi. En yüksek teklifi sunan Metal Yapı Konut'un dahi, arsa değerinin çok altında bir bedel sunduğu görüldü. 

Alacaklı bankanın isteğiyle satışa çıkarıldı

İhaleye konu olan arsanın toplam genişliği 3 bin 489 metrekare düzeyinde. İhale şartnamesinde yer alan bilgilere göre, üzerinde yarım kalmış bir yapının bulunduğu  arsanın tapu kayıtları Top Yatırım İnşaat ve Tic. A.Ş.'ye ait. Satış işlemlerinin ise alıcı konumundaki yabancı bir bankanın isteği ile başlatıldığı belirtildi. 2004 yılında kurulan Top Yatırım İnşaat ve Tic. A.Ş.'nin yönetim Kurulu'nda Mehmet Ziya Kalkavan, Tayfun Yeni ve Adnan Karasu gibi isimler yer alıyor. 

5 firma teklif sundu

Büyükdere Caddesi'ne 500 metrelik bir mesafede yer alan arsa, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Harp Akademisi Kampüsü gibi alanlara oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Hürriyet'ten Dinçer Gökçe imzalı habere göre, İstanbul 10. İcra Müdürlüğü tarafından bugün saat 10.00'da gerçekleştirilen ihaleye 5 firma katıldı. Bu firmaların isimleri şöyle:

- SBK Holding
- Metal Yapı 
- Uçak Kardeşler Gıda
- MYH Otelcilik
- Aslan Yapı Tic.

En yüksek teklif dahi arsa değerinin altında

İhalede en yüksek teklifi Doğa Okulları'nı geçen yıl satın alan Metal Yapı firması verdi. 138 milyon TL'lik teklif sunan Metal Yapı firması, enerji, eğitim ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteriyor. İhale katılımcılarından Uçak Kardeşler Gıda Avukatı Resul Özmen, arsanın normal değerinin altında alıcı bulduğunu belriterek: "Alan tarafa hayırlı olsun..." yorumunda bulundu. Arsanın tahmini değerinin 158 milyon TL'ye yakın olduğu açıklanmıştı.