Mayıs iyileşmesi sürerse toparlarız

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, banka kredisi ile konut edinme kategorisinde Mayıs ayından itibaren yaşanan iyileşmenin sürmesi halinde geçen seneki rakamlara ulaşılabileceğini söyledi

Mayıs iyileşmesi sürerse toparlarız

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, banka kredisi ile konut edinme kategorisinde geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 30'luk düşüş yaşandığını belirterek: 'Mayıs ayından itibaren başlayan canlanma eğiliminin devam etmesi halinde yılı 2013'ün rakamlarıyla başabaş kapatabileceğiz.' dedi. 

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Bekir Yener Yıldırım, 2013 yılı içinde 800 bin konut için değerleme raporu hazırladıklarını belirterek, 2014'ün ilk 5 ayında yüzde 30'luk bir düşüş yaşandığını söyledi. Dünya'dan Leyla İlhan'ın haberine göre TDUB Başkanı Yıldırım, Mayıs ayından itibaren yükselen canlanma eğiliminin devam etmesi halinde geçen seneki rakamlara ulaşılabileceğini söyledi. 

Bankaların konut kredileri için hazırladığı değerleme raporlarının değerleme uzmanlarının en büyük iş alanı olduğunu söyleyen Yıldırım, Sermaye Piyasası Kanunu'nun yenilenmesiyle birlikte değerleme ücretinin vergi ve harçlar hariç alınacak en az tutarın 325 TL olarak belirlendiğini söyledi. Tarife öncesinde de sektörde bin gelir sıkıntısı olduğunu dile getiren Yıldırım: 'Artık gelirlerimiz çok daralmıştı ve bağımsızlığımız tehlikeye düşecek durumta bağımlı hale gelmişti. Yeni düzenlemeyle değerleme konusunda bir tarife yayınlandı.' şeklinde konuştu.