MB faiz indirimi, konut kredisine yansıyacak

Faiz koridorunun üst bandında % 1.5’luk indirim, durgunluk yaşayan konut sektörü için umut oldu. Konut kredisi faiz oranlarının %1’in altına gerilemesi bekleniyor

MB faiz indirimi, konut kredisine yansıyacak

18 Eylül 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş

Merkez Bankası, faiz koridorunu 1.5 puan daralttı. Eylül ayı toplantısını yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gösterge faizi yüzde 5.75'te bıraktı. Banka, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 5'te tutarken, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 11.5'ten yüzde 10'a çekti. Merkez Bankası, son toplantısında faiz koridorunun kademeli olarak daraltılabileceğini açıklamıştı.

Merkez Bankası’nın bu kararı başta konut sektörü olmak üzere inşaat sektörü için de umut verici olarak değerlendirildi. Ekonomiyi soğutma tedbirleri, Konutta KDV ve Yeni Tüketici Kanunu gibi düzenlemelerin etkisiyle durgunluğa sürüklenen inşaat sektöründe Merkez Bankası’nın faiz indirim kararıyla bir hareketlenme bekleniyor. 

Yeşil GYO Genel Müdürü ve GYODER Başkanı Işık Gökkaya, Merkez Bankası’nın faiz koridorunu daraltmasının Tüketici kredileri ve konut kredileri faiz oranlarında gerilemeye neden olacağını ifade etti. Piyasanın beklentisinin Faiz koridorunun üzt bandında yüzde 2’lik bir indirim olduğunu kaydeden Gökkaya, Merkez Bankası’nın ise indirimi yüzde 1.5’ta tuttuğunu söyledi. Gökkaya, gelecek ay bir miktar daha faiz indiriminin olabileceğine işaret ederek, böylelikle konut kredisi faiz oranlarının da yüzde 1’lerin altına inmesini beklediklerini ifade etti.

Işık Gökkaya, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesiyle, düşen konut kredisi talebinin ve konut satışlarındaki gerilemenin de 4. çeyrekte yeniden yukarı yönlü hareketleneceğini öngördüklerini anlattı.