Mecidiyeköy Likör Fabrikası yeşilleniyor

Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikası projesine 400 bin dolar maliyetle Avrupa’dan özel üretim 18 çınar getiriliyor

Mecidiyeköy Likör Fabrikası yeşilleniyor

22 Kasım 2012
Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı Haydar Özkan, Mecidiyeköy Likör Fabrikası arazisinde yapacakları proje için, arazide eskiden var olan tescilli çınar ağaçlarının bir kısmının hala durduğunu eksilenleri ise İtalya ve Almanya’dan 400 bin dolar maliyetle ithal edecekleri özel üretim çınarlarla tamamlayacaklarını söyledi. Yeni gelecek ağaçlarla birlikte Mecidiyeköy’de bir şehir korusu oluşturacaklarını belirten Özkan, bu alandan herkesin yararlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Emlak Konut GYO’ya ait arazi üzerinde Viatrans ve Meydanbey ortaklığıyla hayata geçirilecek projede eski liköt fabrikası aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilerek kültür merkezi haline getirilecek. Fabrikanın arka tarafında hayata geçirilecek olan karma proje ise 260 rezidans ve ofisten oluşacak. Projenin mimarı ise Emre Arolat. Yavuz Karaman’ın Milliyet’te yer alan haberine göre, projenin fiyat çalışmaları ise sürüyor. Haydar Özkan Türkiye’de metrekare fiyatlarının açık bir şekilde suistimal edildiğini vurgulayarak, “Satış fiyatı netin üzerinden belirlenmeli. Fiyatlarımız 570 bin dolardan başlayacak” diyor.

Hedef projenin yeni uğrak yeri olması
Haydar Özkan, projenin İstanbul’un uğrak yerlerinden biri olması için çalıştıklarını belirterek, korunun içine büyük heykeller koyacaklarını ifade etti. Doğru heykeltıraşı bulmak için çalışmalarını yaptıklarını anlatan Özkan, “Burası iyi bir uğrak yeri olacak. İnsanlar burada buluşacak. 11 bin metrekarelik yeşil alanın yanı sıra 16 bin metrekarelik sosyal ve kültürel alan olacak” dedi.

42 metrelik satış ofisi Aralık ortasında açılacak
Özkan, projenin 42 metrelik satış ofisinin Aralık ortasında biteceğini ve satışların başlayacağını anlatarak, Hollandalı iç mimar Marsel Wanders ile çalıştıklarını, satış ofisinin ve projenin iç mimarisinin çok iyi bir şekilde tasarlanacağını kaydetti. Projeden konut alanlara 3 farklı dekorasyon seçeneği sunacaklarını anlatan Özkan, projenin bünyesinde yer alan ofis ve otel için de özel dekorasyonlar yapacaklarını söyledi.

Projede şehrin gürültüsüne geçit yok
Haydar Özkan,  gürültü oluşabileceğini düşünerek, bu sorunu ses perdeleriyle aşacaklarını söyledi. Projenin önünde 2 metre yüksekliğinde ses perdeleri koyacaklarını dile getiren Özkan, “Bu perdeler şeffaf olacak. Görüntü kirliliği yaratmayacak. Zaten uzun çınar ağaçları da sesi keseceği için her hangi bir gürültü oluşmayacak” dedi.

Proje Bilgisi: Köy