Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı sözleşmesi imzalandı

Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı için beklenen sözleşme bugün gerçekleştirilen törenle imzalandı.

Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı sözleşmesi imzalandı

20.12.2013 

Mecidiyeköy ile Mahmutbey arasındaki yolculuk süresini 26 dakikaya indirerek, İstanbul trafiğine çözüm olacak projeler arasında yer alan Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı için imzalar atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen imza töreni bugün yapıldı. Kolin İnşaat-Kalyon İnşaat-Gülermak İnşaat ile imzalanan sözleşme kapsamında, iş yapım süresi 36 ay olarak belirlendi. Taraflar arasında imzalanan sözleşme; Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar ilçelerinden geçen metro hattı, Depo Bakım Sahası ve Depo Bağlantı Hatları inşaat işlerini kapsıyor.

Mecidiyeköy Mahmutbey metro ihalesi ve sonucu  

İBB başkanlığında 8 Ekim’de gerçekleştirilen Mecidiyeköy Mahmutbey metro ihalesine toplam 14 şirket ve grup katılmıştı. İhalenin kazananı ise 849 milyon 440 bin lira ile en düşük teklifi veren Gülermak Ağır Sanayi İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat'ın oluşturduğu konsorsiyum olmuştu.

Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu ne zaman başlayacak?

İhale ve sözleşme aşamalarının ardından sıra projenin temel atma törenine geldi. Ocak 2014’te temeli atılarak, inşaat sürecinin başlayacağı Mecidiyeköy Mahmutbey metro projesinin açılış tarihi olaraksa 20 Aralık 2016 belirlendi.

Mecidiyeköy Mahmutbey metro durakları

Tamamlandığında 17.5 kilometre uzunluğa sahip olacak Mecidiyeköy Mahmutbey metro durakları ise toplam istasyondan oluşacak. İşte o duraklar;

Mecidiyeköy

Çağlayan

Kağıthane

Nurtepe

Alibeyköy

Yeşilpınar

 Veysel Karani

Akşemsettin

Kazım Karabekir

Yenimahalle

Karadeniz Mahallesi

Tekstilkent

Yüzyıl Mahallesi

Göztepe

Mahmutbey

Proje Bilgisi: Köy