Mecidiyeköy Mahmutbey metro inşaatında son durum

Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun inşaatında Yeşilpınar istasyonuna kadar gelindi. Projenin inşaatında son durum detayları için tıklayın.

Mecidiyeköy Mahmutbey metro inşaatında son durum

İmzaların 2013’te, temelinin ise Şubat 2014’te atıldığı Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunda çalışmalar aralıksız sürüyor. 2018 yılında açılarak, Mecidiyeköy’den binen bir yolcuyu 26 dakika içinde Mahmutbey’e taşıyacak Mecidiyeköy Mahmutbey metro inşaatında Yeşilpınar istasyonuna kadar gelindi. Yeşilpınar’da yer altına inşa edilecek metro, burada tünele girerek, Mahmutbey’e kadar ilerleyecektir.

Mecidiyeköy Mahmutbey metro inşaatı ne zaman bitecek?

İki bölge arasındaki ulaşım mesafesini 26 dakikaya düşürecek Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı, toplamda 18 kilometrelik uzunluğa sahip olacak. Projede çalışmalar hız kesmeden devam ederken, hattın Haziran 2018’de hizmete alınması hedefleniyor.

Ne kadara mal olacak?

Gülermak-Kolin-Kalyon ortaklığı tarafından 850 milyon TL’lik ihale bedeliyle hayata geçirilecek Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu için sözleşme Aralık 2013’te imzalanmıştı. 6 ilçeden geçerek, İstanbul trafiğini rahatlatacak projenin temel atma töreni ise Şubat 2014’te Alibeyköy’de düzenlenmişti. Saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak metro hattı, toplam 2 etaptan meydana geliyor.

Mecidiyeköy ile Mahmutbey arasında hayata geçirilen Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun durakları ise şöyle olacak;

*Mecidiyeköy,

*Çağlayan,

*Kağıthane,

*Nurtepe,

*Alibeyköy,

*Yeşilpınar,

*Veysel Karani,

*Akşemsettin,

*Kazım Karabekir,

*Yenimahalle,

*Karadeniz Mahallesi,

*Tekstilkent,

*Yüzyıl Mahallesi,

*Göztepe,

*Mahmutbey

Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu’nun künyesi

Uzunluğu: 18 Km

İstasyon isimleri: Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey Güzergahı: Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar

İstasyon sayısı: 15

İhale bedeli: 850 milyon lira

İhaleyi kazanan firmalar: Gülermak-Kolin-Kalyon ortaklığı

Sözleşme tarihi: 02 Ocak 2014

Temel atma töreni tarihi: 09 Şubat 2014

Tamamlanma tarihi: 2018

Yolcu kapasitesi: Tek yönde 70.000 kişi / Saat

Proje Bilgisi: Köy