Mecidiyeköy - Mahmutbey metro kazıları tamamlandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında kazı çalışmalarının sona erdiğini söyledi. Hat 2019 yılında hizmete açılacak.

Mecidiyeköy - Mahmutbey metro kazıları tamamlandı

İstanbul'un yapımı devam eden en önemli metro çalışmalarından biri olan Mecidiyeköy-Mahmutbey hattında kazı çalışmaları sona erdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, günde 1 milyon insanın kullanımına sunulacak projenin 8 ilçeden geçeceğini söyledi. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı 2019 yılının ilk aylarında hizmete açılacak. 

Mecidiyeköy-Mahmutbey hattında kazılar tamam

İstanbul'un toplu ulaşım entegrasyonu açısından büyük önem taşıyan Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında ışık gözüktü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2019 yılında hizmete girecek hattında Bağcılar'dan Kabataş'a kadar vatandaşların denize ulaşımını sağlayacağını, böylece diğer hatlara entegrasyon açısından büyük önem taşıyan hattın 8 ilçeye uğrayacağını söyledi. Topbaş: "Toplamda 24.5 kilometrelik bir hattan söz ediyoruz. İstanbul için büyük önem taşıyor. 8 ilçeden geçecek ve günde 1 milyon yolcuya hizmet verecek..." şeklinde konuştu. 

Kadir Topbaş incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro hattı tünel kazı işlemlerinin sona ermesinin ardından yürütülen çalışmaları denetleyen İBB Başkanı Kadir Topbaş, Alibeyköy Fevzi Çakmak Caddesi Çobançeşme Parkı Tüneli'ne girdi. Topbaş, gazetecilerle birlite yaklaşık 1.5 kilometre yürüyüşünün ardından, Kağıthane Kültür Merkezi durağından çıkarak, yürütülen çalışmalar hakkında kamuoyuna bilgi verdi.Topbaş, İstanbul için önemli çalışmalar yürüttüklerini ve bunun tüm dünya tarafından takdir edildiğini belirterek: "Yıl sonuna dek 105 milyar TL'lik yatırım değerine ulaşacağız. Bu yalnızca işçilik olarak böyle. Kentin ekonomisin 35 milyar TL sokmak anlamına geliyor bu..." ifadelerini kullandı. 

3. 8 milyarlık yatırım

Kadir Topbaş, metro hattının maliyetinin 3 milyar 800 milyon olduğunu da belirterek: "Bunun büyük bir çoğunluğu kendi kaynaklarımızdan oluşuyor. Gerisi ise uzun vadeli borçlanma ile elde ediliyor. Bu hattımız 2019 yılı içinde hizmete girecek. 19 istasyonu olacak hattın toplam uzunluğu ise 24.5 kilometre olacak. Şu anda bu hat üzerinde sözleşme aşamasına geldiğimiz 18.5 kilometrelik Mahmutbey-Esenyurt hattı bulunuyor. Bu hat ise 11 istasyonda oluşuyor..." şeklinde konuştu. 

İstanbul'un devam eden hattı 257 kilometre

Yaptığı açıklamalarda metro çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü, 150 kilometresi aktif olarak çalışan 257 kilometresi ise inşaat halinde metro hattının bulunduğunu söyleyen Topbaş: "Çok ciddi bir maliyetten bahsediyorus. Tümü 35 milyar TL. Tüm bu ağ içinde 15 bin kişi çalışıyor ve 24 saat görev alıyorlar. Ortada devasa yatırımlar var..." şeklinde konuştu. Topbaş İstanbul'un tüm dünyanın en gelişmiş metro ağına kavuşacağını ve hedefin bin 22 kilometre olduğunu da hatırlatarak: "Master planları böyle... En fazla yarım saatlk yürüme mesafesi ile herkesin metroya ulaşmasını sağlayacağız. İstanbul'da milyonlarca insan yer altından hareket edecek..." dedi. 

En ileri teknolojler kullanılıyor

Hayata geçirilen yatırımların bütününde en yüksek teknolojilerin uygulanmakta olduğunu ve çalışanların bu konuda oldukça ileri bir düzeyde bulunduklarını vurgulayan Topbaş: "Elbette yürütülen çalışalarda kimi zaman sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ancak kimsenin mağdur olmaması için sigorta da dahil tüm işlemlerin eksiksiz biçimde yürütüldüğünü söylemeliyim..." ifadelerini kullandı. Kadir Topbaş, sürücüsüz sistemlerin devreye alınmaya başlandığını da hatırlatarak: "En az 11-12 ay test süreci gerektiren çalışmalar bunlar. Diğer sistem yapılsaydı şimdiye kadar çoktan bitmiş olurdu. Ama bu sestim 850 insan tasarrufu anlamına geliyor. Çok akıllı, kurgulu bir ulaşım ağı ortaya çıkacak..." dedi. 

2019'da geniş bir ağ birbirine bağlanmış olacak

Topbaş, Mecidiyeköy-Mahmutbey hattının tamamlanmasıyla birlikte kentin geniş bir bölümünün birbiriyle entegre olacağını da dile getirerek Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gözosmanpaşa, Bağcılar ve Esenler birbirine bu sistem üzerinden bağlanmış olacak. Tüm aksi yöndeki iddialara rağmen, 2019 yılında 435 kilometre düzeyinde bitmiş ya da bitme noktasına gelmiş olacak. Şimdilik 1.200 kilometrelik hedeflerden bahsediyoruz..." dedi.