Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunda sona yaklaşıldı

2016 yılı sonunda bitirilmesi planlanan Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun tünel kazı çalışmalarının yüzde 80'i tamamlandı

Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunda sona yaklaşıldı

2016 yılı sonunda kazıların bitirilmesi planlanan Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun tünel kazı çalışmalarının yüzde 80'i tamamlandı. 

Mecidiyeköy Mahmutbey hattına bağlanacak olan Kabataş-Mecidiyeköy metro inşaatı da hızla devam ediyor. Uzunluğu 17,5 kilometre olan Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu 15 istasyondan oluşacak. Saatte tek yöne 70 bin yolcu taşıması öngörülen metro hattı 8 ilçeden geçecek. 

Projede tünel kazısının yüzde 80'i, istasyon kazısının yüzde 90'ı ve istasyon betonarmesinin yüzde 50'si tamamlandı. 

Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattının geçeceği ilçeler

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar. Çağlayan , Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesinde mevcut Edirnekapı Sultançiftliği hattına, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden Mahmutbey-Başakşehir hattına Mahmutbey de bağlanacak.

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro hattı devamında Halkalı Toplu Konutlar, Altınşehir üzerinden Bahçeşehir ve Esenyurt ‘a uzatılması için ihale çalışmaları başlatıldı.

Mecidiyeköy Mahmutbey metro durakları

Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane (viyadük üstü), Nurtepe, Alibeyköy (viyadük üstü), Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Giyimkent-Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey. 

Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun entegre olacağı metro hatları

Hat 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak;

* Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş’ta,

* Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy’de,

* Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey’de

* Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi)