Mecliste önce mantolama, sonra yıkım tartışması

Meclis yerleşkesinde yer alan 3 lojmanın önce mantolandığını, ardından da yıkıldığını doğrulayan Başkanvekili Ahmet Aydın mantolama için 142 bin 468 TL, yıkım için de 42 bin TL para harcandığını açıkladı

Mecliste önce mantolama, sonra yıkım tartışması

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bugünkü oturumu yerleşkede yer alan lojmanların yıkım tartışmasına tanık oldu. Cumhuriyet halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından hazırlanan soru önergesini yanıtlayan Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, yerleşkedeki lojmanların yıkımdan hemen önce mantolandığını açıkladı. 

Önce manto, sonra yıkım
Özgür Özel'in TBMM personel lojmanlarının yıkım ve tadilatları hakkındaki soru önergesini yanıtlayan Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkiye Büyük Millet Meclisi yerleşkesi içinde 9 adet lojmanın bulunduğunu, dikmen lojmanları ile birlikte meclis yerleşkesindeki toplam 28 blok için mantolama işlemlerinin 2011 yılında gerçekleştiğini açıkladı. 

Aydın, Türkiye Büyük Millet Meclisi yerleşkesi içinde yer alan lojmanlardan 3 tanesinin kısmi mantolama işleri devam etmekte iken yıkım kararı alındığını ve söz konusu lojmanların mantolama maliyetlerinin 142 bin 468 TL olduğunu da vurgulayarak:

"Yıkım kararı alındıktan sonra herhangi bir tadilat işlemi gerçekleşmemiştir. 4 Eylül 2012 tarihinde de yıkım sözleşmesi imzalanmış olup, bu beden 42 bin TL düzeyindedir..." açıklamasını yaptı. 

Hafriyatlar için para harcanmadı
Yıkım işlemleri sonrasında hafriyatın taşınması için herhangi bir harcamanın yapılmadığını ve çıkan mozol ve hurdalar için de sözleşme çerçevesinde yüklenici tarafından alındığını belirten Aydın:

"Lojman binaları ile ilgili işlemler Sayıştay denetiminden geçmiştir. Yıkılan lojmanların alanı, açık otopark ile birlikte yeşil alan olarak düzenlenmiştir" dedi.