Meclisin onarımı 6 ay sürecek

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) 15 Temmuz gecesi bombalanan meclis binasının onarımı için çalışmalara başladı.

Meclisin onarımı 6 ay sürecek

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından onarılacak. Meclis binasının hasar gören bölümlerini onaracak olan 32 GYODER üye firmasıyla oluşturulan konsorsiyum, "Milletin meclisini millet yapar" sloganıyla çalışmalara başladı. Onarım çalışmaları 6 ay sürecek ve hasarlı haliyle bırakılacak kısım demokrasi müzesi olacak. GYODER TBMM onarım çalışmaları için konsorsiyum üyelerinden 50 milyon liranın üzerinde bağış topladı. Meclis binasının onarımı için yürütülecek çalışmaların detayları dün TBMM Başkanı İsmail Kahraman, GYODER Başkanı Aziz Torun, GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik ve konsorsiyum üyelerinin katılımıyla TBMM'de süzenlenen toplantıyla duyuruldu. 

"Muhteşem bir eser"
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "GYODER meclis onarımı ile birlikte muhteşem bir eser ortaya koyacak. Altın gibi, gümüş gibi değerli bir eserin ortaya çıkacaktır" diye konuştu. Aziz Torun ise "Bu onurlu görevin son yıllarda ekonomimizin lokomotifi olmayı başarmış 2 milyon  kişiye istihdam sağlayan, projelerimizde yaşayan milyonlarca vatandaşımızla biz milletiz,milletin kendisiyiz diyen bir sektör olarak bize verilmiş olması büyük bir gurur kaynağıdır" dedi. Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, TBMM'nin tüm vatandaşların ortak değeri olduğunu söyleyerek, "Bir milletin ruhunu yaraladılar. Milletin meclisini yine millet onarırsa milletçe ruhumuzdaki tahribatın çok daha hızlı iyileşeceğini düşündük. Bizler için Ata'mızın dediği gibi mevzu bahis olan vatansa gerisi teferruattır" dedi.
Avni Çelik, sektörün çatı kuruluşu olarak bu görevi başarıyla tamamlayacaklarını söyledi. Çelik, "Milletin iradesinin merkezi olan yüce meclisisn onarımını en kısa sürede tamamlayacağız" dedi. 

Onarıma katkı veren firmalar
Konsorsiyuma katılan üyeler ise verdiği katkılara göre şöyle sıralanıyor:

Platin Konsorsiyum Üyeleri:

Astay Gayrimenkul, Artaş İnşaat, Ağaoğlu, Akiş GYO, Çalık Gayrimenkul, DAP Yapı, Doğuş GYO, emlak konut GYO, Eroğlu Gayrimenkul, Halk GYO, Kiptaş, Kuzu Grup, NEF, Sinpaş GYO, Sur Yapı, Tahincioğlu Gayrimenkul, Tekfen Holding, Torunlar GYO, Vakıf GYO,

Altın Konsorsiyum Üyeleri:

Ege Yapı

Gümüş Konsorsiyum Üyeleri:

Akzirve, DKY İnşaat, Ortadoğu Grup, Özak GYO, Piyalepaşa İstanbul, İntaya-EYG-İntes

Bronz Konsorsiyum Üyeleri:

Akkuş Gayrimenkul, AND Gayrimenkul, Bak Yapı, Kiler GYO, Mar Yapı, 24 Gayrimenkul

Firma Bilgisi: Gyoder
Proje Bilgisi: tbmm onarım