Mega projeler gayrimenkul fiyatlarını yukarı çekmeyi sürdürüyor

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-İzmir Otoyolu projesi, Gebze'den Bursa'ya dek arsa fiyatlarında önemli bir artışa neden oldu. Yalova'da metrekare fiyatları 200 TL'ye kadar yükseldi

Mega projeler gayrimenkul fiyatlarını yukarı çekmeyi sürdürüyor

Bayram öncesi açılışı yapılan Osman Gazi Köprüsü ve İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate indirmesi planlanan otoyolu projesi ile birlikte çok geniş bir coğrafyada gayrimenkul fiyatları önemli bir artış ivmesine girdi. 

Yalova ve Bursa'nın köylerinde ciddi hareketlilik
Özellikle Bursa ve Yalova'nın köylerinde önemli bir hareketliliğin yaşandığını söyleyen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bağlantı yolunun uzamasıyla birlikte bu etki alanının yayılmayı sürdüreceğini, 2019 yılında da İZmir ve Maniza gibi kentlere ulaşacağını belirtti. Tarla vasfi taşıyan arazilerdeki değer artışının, Yalova ve Bursa'da metrekare bir bazında 200 TL düzeyine ulaştığını belirten Yazıcı:

"Fiyatlar Gebze'de 150, Balıesir'de 45 TL iken Manisa'da 35 TL'yi buldu. Yalova gayrimenkul sektöründe önemli bir ivme gözlemliyoruz. Bölge zaten 3 yıldır artış trendi gösteriyordu. Arsa fiyatlarındaki artış yüzde 100'leri buldu. Konut fiyatlarındaki artış ise son 5 yılda yüzde 100'e yaklaştı..." açıklamasını yaptı.

Mega projeler fiyatları artırıyor
Diğer taraftan 3. Boğaz Köprüsü ile birlikte Silivri ve Şile gibi ilçelerde de önemli bir artış gözlemleniyor. RE/MAX Türkiye Öperasyon Başkanı Gökhan Karahan, Silivri'de konutları son bir yılda yüzde 29 düzeyinde artış kaydettiğini belirterek:

" Değer kazanan bir başka ilçemiz ise Şile. Şile'de gayrimenkul fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 28 arttı. 3. köprü ve bağlantı yollarının yapılmasına bağlı olarak Şile yatırım alanı oldu" şeklinde konuştu.