Mega projede tartışma yaratan karar

İBB Meclisi, Kuzey Marmara Otoyolu'na ilişkin olarak Şubat ayında reddedilen bir itirazı yeniden değerlendirmeye aldı. Değerlendirme sonucunda, mega projenin, eski bakanlardan birinin oğlunun arazisi nedeniyle kaldırılması yönündeki karar büyük tartışmalara neden oldu.

Mega projede tartışma yaratan karar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından alınan bir karar, Türkiye'nin en önemli basın yayın organlarında geniş bir yer buldu. Karar, Şubat ayında reddedilen ancak Planlama Müdürlüğü tarafından 5 ay sonra yeniden Meclis'in onayına sunulan bir itirazla ilgiliydi. Söz konusu itirazı yeniden görüşen İBB Meclisi bu kez "itirazın" haklılığına karar vermişti.

Türkiye'yi karıştıran itiraz
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ni yeniden Türkiye'nin gündemine taşıyan bu itirazın içeriği ise pek de kolay kolay kabul edilebilir cinsten değildi. Hürriyet'ten Fatma Aksu imzalı habere göre İtirazın arka planında eski bakanlardan Süleyman Arif Emre'nin oğlu ve yeğenine ait Çekmeköy'de bulunan bir arazinin akıbetinin ne olacağı gibi önemli bir konu bulunuyordu. Çok daha önemlisi bu itirazı haklı bulan İBB'nin bu araziyi Karayolu Koruma Kuşağı'ndan çıkarması ve 0.25'lik bir emsal artışına gitmesi oldu. 

Eski bakanın oğlunun arazisi ve değişen mega proje güzergahı
Aslında bakanın oğlu Ali Rıza Emre'ye ait 16 bin metrekare büyüklüğündeki Çekmeköy arazisi, 2010 tarihli Kuzey Marmara Otoyolu Planında, Otoyol ve Karayolu Koruma Kuşağı'nda kalmıştı. Bu soruna ilk müdahale Mart 2014'te Çevre Bakanlığı'ndan geldi ve plan değişikliğiyle otoyol planının kuzeye kaydırıldığı anlaşıldı. Arazi otoyol güzergahının dışına çıkarılsa da arazinin bir bölümünün Karayolu Koruma Kuşağı'nda kalması arazi sahiplerinin itirazlarını sürdürmesine yol açtı. Bu itiraza uygun sonuç da Eylül 2015'te alında ve plan değişikliğiyle Karayolları Koruma Kuşağı'nın dışına çıkarılmış oldu.

Sıradan halka yapar mıydınız?
Söz konusu oylama öncesinde söz alan CHP'li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ ve Esin Hacıalioğlu, itirazlar sonrasında Kuzey Ormanları'nın imara açıldığına dikkat çekerek: 

"Bu karar eski bakanın oğlu ve yeğenine ait olan bir arazi nedeniyle alınmıştır. Herhangi bir vatandaşa ait olması halinde talep asla kabul edilmezdi. Kuzey Ormanlarını da böylece imara açmış oldunuz..." dedi.