Mega projeler 2016 yılında açılacak

Ulaştırma Bakanlığı tarafından hayata geçirilen mega projelerden bazıları 2016 yılında hizmete girecek

Mega projeler 2016 yılında açılacak

Ulaştırma Bakanlığı tarafından hayata geçirilen mega projelerden bazıları 2016 yılında hizmete girecek. Kanal İstanbul ve 1915 Çanakkale Köprüsü için ihale süreçleri ise bu yıl içerisinde başlatılacak. 

Körfez Geçiş Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ile Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projelerinin bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor. İşte mega projelerin açılış tarihleri...

Mega projeler 2016 yılında açılacak

Körfez Geçiş Köprüsü Mayıs sonunda açılıyor

Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprülerinden 4. sırada yer alan Körfez Geçiş Köprüsü, İzmit Körfezi'ni 6 dakikada geçmeyi sağlayacak. Osman Gazi Köprüsü adı verilen geçiş köprüsünün Mayıs sonunda trafiğe açılması planlanıyor. 

Kuzey Marmara Otoyolu'nda açılış yakın

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı'na yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, tamamlandığında dünyanın en geniş köprüsü olacak. 120 kilometre uzunluğundaki otoyol ve bağlantı yolları ile 26 Ağustos'ta açılışının yapılması planlanıyor. 

Mega projeler 2016 yılında açılacak

Avrasya Tüneli yıl sonunda hizmet vermeye başlayacak

Avrasya Tüneli'nin ise bu yıl sonunda hizmet vermeye başlaması hedefleniyor. Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçiş ile birbirine bağlayacak olan tünel, dünyada deniz altından en derinden geçecek tünel ünvanına sahip olacak. 

Demir İpek Yolu 2016 sonunda açılacak

Bakü-Tiflis-Kartas Demiryolu Hattı Projesi'nin de bu yıl sonunda hizmete açılması bekleniyor. Demiryolu hattı işletmeye alındığında yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşıyacak. 

2016 yılına damga vuracak olan mega projeler, Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2023 hedefleri kapsamında yapılıyor.