Mega projeler için kaç yetişkin ağaç kesildi?

Mega projelerin İstanbul'da yarattığı hasar, son olarak CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan'ın, İçişleri Bakanı Ala'ya yönelttiği soru önergesiyle gündeme geldi. Özcan, mega projeler için kaç yetişkin ağaç kesildiğini sordu.

Mega projeler için kaç yetişkin ağaç kesildi?

Mega projelerin İstanbul'un akciğerleri olarak tanımlanan Kuzey Ormanları üzerinde yarattığı tahribat, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan tarafından meclise sunulan soru önergesi ile bir kez daha gündeme geldi. İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle yöneltilen önergede, 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı ve Kuzey İstanbul Otoyolu projelerinin her biri için kesilen yetişkin ağaç sayısı hakkında bilgi istendi. 

Mega projeler için kaç ağaç kesildi?
CHP'li Ali Özcan tarafından hazırlanan soru önergesinde ayrıca tüm bu projelerin devam sürecinde kesilmesi planlanan ağaç sayısı hakkında da bilgi istendi. Özcan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ismini taşıyacak proje kapsamında kesilen ağaçların yerine kaç adet ağacın kesileceği sorusunu da İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yöneltti. 

İstanbul mega projelerden ne kaybetti?
Diğer taraftan Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan bir rapor ile de mega projelerin yarattığı tahribat masaya yatırıldı. Raporda İstanbul'u bekleyen tehlikeler şu başlıklar altında sıralandı:

- Susuzluk: Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yolları, Ömerli, Elmalı, Darlık ve Sazlıdere gibi önemsi su kaynaklarını yok olma tehlikesi altında bırakıyor.
- Kentin akciğerleri talan edildi: İstanbul'un akciğerleri olarak tanımlanan Kuzey Ormanları'ndaki dev tahribat, zehirli karbon çekimi başta olmak üzere beton ve egzos gazı yoğunlaşmasına sebep olacak. İstanbul'da hava kirliliği yoğun bir şekilde hissedilecek. Isı adacıklarının oluşumu güçlenecek.
- Artan trafik: İstanbul'un trafiğine çözüm olarak sunulan Üçüncü Köprü'nün kendi trafiğini yaratacağı görüşü uzmanlar arasında yaygınlık kazandı. Örnek olarak gösterilen 2. Boğaz Köprüsü'nde de benzer bir durum yaşanmış, bu yatırım ardından boğazdan geçen taşıt sayısı yüzde 1.180 oranında artış göstermişti
- Yangın riskinde artış: Kuzey Ormanları büyük bir yangın riski ile karşı karşıya gelecek. Bölgenin orman arazisi niteliği önemli boyutlarda değişim gösterecek.