Mega projeler İstanbul’u dünya ligine taşıyacak

İstanbul’un gündeminde olan İki şehir, Kanal İstanbul gibi mega projeler kenti yeniden şekillendirerek, dünya ligine taşıyacak

Mega projeler İstanbul’u dünya ligine taşıyacak

4 Nisan 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
Son dönemde İstanbul için planlanan üst ölçekli mega projelerin bir yandan kentin formunu yeniden şekillendireceğini ifade eden TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bu projelerin bir yandan da gayrimenkul piyasasını derinden etkileyeceğini vurguladı. Mega projelerle birlikte gerek taahhüt anlamında gerekse yatırım anlamında birçok yabancı yatırım grubunun Türkiye’ye akacağına değinerek, bu projeler İstanbul’un dünya metropolleriyle aynı kategoriye de taşıyacaktır” diye konuştu.

Bu kapsamda 3. Havalimanı Projesi’ne değinen Makbule Yönel Maya, 3 Mayıs 2013 de ihalesinin yapılması planlanan ve Eyüp ile Arnavutköy ilçe sınırları içinde kalacak olan proje ile kentin kuzeyinde ciddi bir gelişme yaşanacağını aktardı.

İki Yakaya iki şehir
Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin de kentin ulaşım güzergahını yeniden şekillendireceğini anlatan Maya, “3. Havalimanı ile entegre olacak proje kent için çok ciddi bir değişim getirecektir” dedi. Maya, Yeni Şehir ve Kanal İstanbul projelerinin de kenti yeniden şekillendireceğine değinerek, “2 Şehir projesi ile İstanbul’ un her iki yakasında yaklaşık 1,5 milyon kişinin yaşayacağı iki yarı yaşam alanı planlanıyor. Avrupa yakasındaki Yenişehir’in çekirdeği ‘Kayabaşı’ olacak şekilde Kemerburgaz ve Başakşehir’i de içine alacak bir alanda etkiler yaratacak. Anadolu Yakasındaki ‘ Yenişehir Projesi’ ise Sabiha Gökçen Havalimanı’na komşu olacak şekilde Tuzla Orhanlı bölgesinde şekillebnecek” diye konuştu.

Sosyal Medya’ya düşen bir tanıtım filmi Kanal İstanbul’un tüm detaylarını ortaya koydu. Eğer bu tanıtım filmi doğru ise işte Kanal İstanbul böyle olacak