Mega projeler Tuzla'nın değerini katladı

TSKB Gayrimenkul tarafından yapılan Tuzla araştırması, ilçedeki gayrimenkul fiyatlarının mega projelerle birlikte ciddi bir yükselme eğilimi içine girdiğini gösterdi

Mega projeler Tuzla'nın değerini katladı

Mega projelerle birlikte İstanbul'un gayrimenkul fiyatlarının en düşük olduğu ilçelerden biri olan Tuzla'da ani bir hareketlilik başladı. TSKB Gayrimenkul tarafından yapılan araştırma, metro, 3. Köprü Bağlantı Yolları ve marina gibi yatırımların ardından arsa fiyatlarının ani bir sıçrama yaşadığını gösterdi.

Tuzla-Tepeören'de arazi fiyatları uçtu
Araştırmanın sonuçlarına göre, halk arasında "villa imarlı" olarak bilinen düşük emsalli konut arsalarının yer aldığı Tuzla-Tepeören bölgesinde neredeyse 3 kata yaklaşan bir artış kaydedildi. Bölgedeki arsa fiyatlarının artışındaki ana neden Kuzey Anadolu Otoyolu projesi... Tepeören bu projenin kavşak alanlarında yer alıyor. Proje öncesinde arsa fiyatları metrekare başına 100-150 TL düzeyinde iken, bugün 350-450 TL düzeyinde işlem görüyor. 

Yapımı planlanan yeni metro projeleri hakkında bilgi için tıklayın...

Orhanlı büyük inşaat firmalarının merceğine girdi
Yakın zamanlara dek sanayi ve depolama alanı ve tesisleri ile bilinen Orhanlı bölgesi, Dumankaya İnşaat'ın Aydınlı sınırlarında hayata geçirdiği konut projesi ile sektörün görüş alanına girdiğini kanıtlamıştı. Dumankaya'yı takiben bölgede çok sayıda konut projesi hayata geçirilirken, bu ilgi konut fiyatlarında ani bir sıçramaya neden oldu. Bölgede konut projelerindeki genel fiyat pozisyonu 2013 yılında metrekare başına 1.250-2.500 TL aralığından, 3.200-400 TL düzeyine sıçradı.

 

Mega projeler Tuzla'nın değerini katladı

 

Tuzla-İçmeler'e metro dopingi
Tuzla'nın E-5 aksı üzerinde kurulu mahallesi İçmeler bölgesi ise özellikle metro çalışmalarının başlaması ile önemli bir sıçrama yaşadı. Bu bölgede konut birim fiyatları 2011 yılında 1.000-1.200 TL düzeyinden, 2.000-2.500 TL aralığına sıçradı.

Tuzla'ya değer katan projeler
İstanbul'un sınır ilçesi olarak dikkat çeken Tuzla, ilçenin şehrin merkezine entegrasyonunu sağlayacak ulaşım yatırımları ile birlikte değerleniyor. İşte Tuzla'ya değer kazandıracak mega projeler:

- Kadıköy-Kartal Metro hattı: Halen çalışmakta olan bu hat, 3.5 kilometrelik bağlantı hamlesi ile Kaynarca üzerinden Tuzla'ya uzanacak. Bu proje 2017 yılında hizmete açılacak.
- Yüzeysel metro hattı: Halkalı ile Gebze arasında faaliyete açılacak Yüzeysal Metro Hattı'nın Pendik - Gebze kısmının 2016 yılının ilk aylarında açılacağı bilgisi verilmişti. Hattın kalan kısmının ne zaman hizmete alınacağı belli değil. 
- Havaray Projesi:  D-100 Karayolu trafiğini rahatlatmak için hizmete alınan ve 2 Şubat 2015'de ihalesi yapılan Havaray Hattı, Marina ile Tuzla Belediyesi arasında hizmet verecek ve buradan D-100 Karayolunun güneyine uzanacak.