Mega projelerde açılış tarihleri netleşti

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Avrasya Tüneli ve İzmit Körfez Köprüsü projelerinin hizmete açılacağı tarihleri verdi

Mega projelerde açılış tarihleri netleşti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin iki mega projenin hizmete açılacağı tarihleri verdi.

Mega projeler ne zaman açılacak?
Bilgin, İzmit Geçiş Köprüsü'ünn 2016 yılı Mart ayında, Avrasya Tüneli'nin de 2016 yılı sonunda hizmete açılacağını vurguladı. Bilgin: "Körfez Köprüsü, Mart ayında trafiğe açılacak. Avrasya Tüneli ise 2016 yılı sonunda İstanbulluların hizmetine girecek..." dedi.

Gündeme ve mega projelerdeki son duruma ilişkin açıklamalarda Bulunan Bilgin, Türksat 4B uydusunun yörüngeye oturması yolundaki ilk çalışmaların son aşamaya geldiğini ve nihai yörüngeye 27 Ekim'de oturmuş olacağını belirtti. Bilgin:

"Bunu takip eden süreçte, test işlemleri başlayacak ve Aralık başında da uydumuzu tam kapasitede hizmete almış olacağız..." dedi. 

Mega projelerde açılış tarihleri netleşti

İzmit Geçiş Köprüsü'nden ekonomiye dev katkı
İstanbul ile İzmir arasındaki karayolu ulaşımını 3.5 saate indirmeyi hedefleyen Karayolu projesinin en önemli ayağı olarak dikkat çeken İzmit Geçiş Köprüsü'nde inşaat tüm hızıyla sürüyor. Altınova-İznik Kavşağı'nın bu yıl sonunda hizmete açılması beklenen proje Mart 2016'da tamemin bitirelecek ve trafiğe açılacak. İzmit Körfezi Dilovası Burnu ile Altınova Hersek Burnu arasında inşa edilen projenin ardından 1 saat 20 dakika süren karayolu mesafesi de 6 dakikada katedilebilecek.  Köprü, bin 550 metrelik orta açıklığı ile dünyanın en uzun açıklıklı asma köprüsü olma özelliğini kazanacak.

Avrasya Tüneli'nde son durum
Bakan Feridun Bilgin'in açılış tarihini verdiği ikinci mega proje olan Avrasya Tüneli'nin de ilk etabı, Başbakan Davutoğlu'nun katıldığı bir törenle tamamlanmıştı. Günde 8-10 metre arasında bir mesafe katedilen porjede, toplam olarak 3 bin 344 metrelik yeraltı mesafesi aşıldı. Devlet töreninde Davutoğlu, projenin 2017'de tamamlanacağını açıklamıştı. Ancak Feridun Bilgin'in son açıklamaları doğrultusunda açılış 2016 yılına geriye gitmiş oldu.