Mega projelerde alternatif finansman arayışı güçleniyor

Bu yıl 12-13 Ekim tarihlerinde Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği Genel Kurulu'nun ana gündemini mega projeler ve dönüşümün istenilenin uzağında kalması nedeniyle alternatif finans kaynaklarına yönelim konusu oluşturdu.

Mega projelerde alternatif finansman arayışı güçleniyor

Bu yıl 12-13 Ekim tarihlerinde Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği Genel Kurulu'nun ana gündem konularından birini mega projeler ve finansman sorunu oluşturdu. Genel Kurulda gelişmekte olan ülkelerin alt yapı yatırımlarına duyduğu ihtiyaçlara dikkat çekilirken, mega projelerden istenildiği kadar hızlı geri dönüşüm alınamadığına vurgu yapıldı. 

2030'a kadar küresel alt yapı ihtiyacı 70 trilyon dolar

Genel Kurul bünyesinde kamuoyu ile paylaşılan en dikkat çekici bilgi ise altyapı yatırımlarının fonlanmasında yaşanan sorunlar ve ihtiyaçlar bağlamında yer verilen OECD tahminleri oldu. Buna göre 2030 yılına kadar küresel altyapı yatırım ihtiyacının en az 70 trilyon dolar olması öngörülürken, yalnızca Asya ülkelerinde söz konusu ihtiyacın 8 trilyon dolar hesaplandığı vurgulandı. Diğer taraftan gelişmiş ülkelerde sürdürülebilir kalkınma için 1.5 trilyon dolarlık altyapı yatırımının gerçekleşmesi gerektiği belirtildi. 

Mega projelerde yeni finansman arayışı

Türkiye gibi ülkelerde olduğu gibi mega projelerde finansman sorununun devletlerin yoğun katılımıyla çözümlenmeye gayret edildiğini ancak son dönemde projelerden alınması gereken dönüşümün istenildiği düzeyde olmadığı görüşüne tanıklık eden Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği Genel Kurulu'nda alternatif finansör çözümleri önemli bir yer tuttu. Genel Kurul'da globalleşme sürecinin yalnızca mega projelere değil, mega sorunlara da yol açtığı belirtildi. 

Politikacılar mega projelerin bütçesiyle ilgilenmiyor

Genel Kurul'da söz alan ve  otoritelerin proje açıklamalarında problem olduğunu vurgulayan Uzun Vade Altyapı Yatırımları Birliği temsilcisi Eugene Zhuchenko, Fransa'daki politikacıların projeleri kendilerince sunduklarını dile getirdi. Zhuchenko: "Politikacılar projelerin fonlanması ve bütçelenmesi için detaylı bilgi edinmiyor. Bu nedenle de mega projelerin sonradan fonlanmasında sıkıntı yaşıyorlar. McKinsey Raporu'na göre mega projelerin yüzde 40'ının bütçesi dikkatsizce öngörüsüzce kullanılıyor..." dedi. 

Türk Yapı Malzemeleri potansiyelini henüz göstermedi

Genel Kurul'da söz alan Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar da müteahhitler olarak yeni projeler üretmek kadar üretilen projelerin verimli biçimde yönetilmesinin de değer taşıdığını dile getirdi. Urfalılar, bu projenin verimliliğinin de kullanılan ürünler sayesinde gerçekleşebileceğini belirterek: "Kaliteli ürün sağlıklı ve sürdürebilir projelere imkan sağlar. Çok fazla oyuncu olan altyapı düzenlemelerinin sadece ekonomik ve politik çıktıları yoktur. EIC bu toplantıda projelerdeki en büyük sıkıntısı olan fonlama hususuna değindi. Sadece Türk Yapı Malzemeleri olarak değil Türk müteahhitleri ve mühendisleri açısından da güçlü bir ülkeyiz..." şeklinden konuştu. 

Avrupalı müteahhitler 2018'de İstanbul'da toplanıyor

Bu yıl 12-13 Ekim tarihleri arasında Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği- EIC Genel Kurulu'nun 2018 yılında İstanbul'da yapılmasına karar verildi. EIc ve Fransa İnşaat Federasyonu'nun ortaklaşa organize ettiği etkinliğe, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) olarak Türk Yapı Malzemelerini tanıtmak, Türk üretiminin kalitesini ve güvenilirliğini aktarmak için Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar da katılım gösterdi.