Mega projelerin yükü Kuzey ormanlarına

Saray Doğayı Koruma Derneği, İstanbul'un dev projelerinin ihtiyaç duyduğu dolgu maddelerinin çevre katliamıyla sağlanmaya çalışıldığını savundu

Mega projelerin yükü Kuzey ormanlarına

20 Haziran 2014/Emlakwebtv
Nisan ayı içerisinde Kuzey Ormanları Savunma Ekibiyle birlikte,  Tekirdağ'ın Saray ilçesinde yapılması düşünülen kuvarsit madeni yapımına karşı büyük bir protesto gerçekleştiren Saray Doğayı Koruma Derneği, projede geri adım atılmamasına tepkili.

Hafta içerisinde madenle ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapmak isteyen şirket yetkililerine tepki gösteren Dernek Başkanı Mustafa Karabulutlar, İstanbul'un çılgın projeleri için gerekli dolgu maddesinin, Saray bölgesinden temin edilmeye çalışıldığını söyledi. Radikal Gazetesi'nden Serkan Ocak'ın haberine göre Karabulutlar, "Biz İstanbul'un arka bahçesi olmak istemiyoruz." şeklinde konuştu. 

Hayvancılık ve mantarcılık biter
Dernek Başkanı Karabulutlar, Kuzey Ormanları'na verilen tahribatın yalnızca ağaç talanıyla ilgili olmadğını da hatırlatarak, bu bölgenin İstanbul'un su kaynağı olduğunu söyledi. Köylülerin geçim kaynağının da bu kaynaklara bağlı olduğunu belirten Karabulutlar: " Bölgede mantar toplayıcılığı yapılıyor. burası mantarlarıyla ünlü. Maden ocağı yapılırsa mantarcılık ve hayvancılık biter." dedi. 

Kuvarsit madenleri özellikle cam ve yutong yapımında kullanılıyor. İğneada'dan İstanbul Fatih'e kadar uzanan Marmara orman hattının tam merkezinde açılması planlanan kuvarsit madeni projesi Tekirdağ İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 4 Nisan kararı ile ÇED uygunluğu kazanmıtı. Proje şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'da inceleme ve değerlendirme süreci için bekletiliyor.

Toplam 624 bin 30 hektarlık ruhsat alanında kurulmak istenenen kuvarsit ocağı, her yıl binlerce ağacın kesilmesine yol açarak, içme suyu rezervlerinde de büyük tahribat yaratacak. KOAH, astım, silikozis, kanser gibi hastalıklara sebebiyet veren etkisi aynı zamanda mantarcılık, hayvancılık ve arıcılık gibi çalışma sahaları üzerinde de olumsuz etki yapacak.