Mega projenin en önemli etaplarından biri daha hizmete açıldı

Gebze-İzmir otoyolu projesinin, Osman Gazi Köprüsü'nden sonraki en önemli etabı olarak belirlenen Orhangazi Tüneli de hizmete açıldı. Tünel 118 milyon dolara mal oldu.

Mega projenin en önemli etaplarından biri daha hizmete açıldı

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projenin en önemli etabı olarak tanımlanan Osman Gazi Köprüsü'nün ardından, bir diğer önemli yatırım da tamamlandı. 3 şeritli 2 tüp olarak yapılan Orhangazi Tüneli hizmet vermeye başladı.

Türkiye'nin en büyüğü: Orhangazi Tüneli
Samanlı Dağı delinerek oluşturulan Orhangazi Tüneli, Türkiye'nin en uzun otoyol tüneli olma unvanını da kazanmış oldu. Altınova-Gemlik arasındaki mesafeyi 4.5 kilometre daha kısaltan 3 bin 590 metrelik tünel, yalnızca zaman değil, yakıt tasarrufu açısından da sürücülere önemli avantajlar sunacak.

Orhangazi Tüneli 118 milyon dolara mal oldu
Orhangazi Tüneli'nin en önemli özelliği ise başta Orhangazi ilçesi ve Yalova kent merkezi olmak üzere, trafik yığılması ve araçlardan yayılan kötü gaz salınımının kent dışına yönlendirilmesine olanak tanıması oldu. 118 milyon dolara mal edilen Orhangazi Tüneli'nin inşaatı 2 sene sürmüştü. 

İki şehri bölen tünel
Toplamda 85 bin kamyon hafriyat ile 3 şeritli 2 tüp olarak tasarlanan tünel, Bursa-Yalova il sınırının tam üzerinde konumlanıyor. Öyle ki tünelin yaklaşık yüzde 50'si Yalova, diğer kısmı ise Bursa sınırları içinde yer alıyor. Yatırımın, özellikle bölgede kar yağışının en yoğun olduğu Süpürgelik mevkiine de önemli bir alternatif oluşturduğu belirtiliyor.