Mega projenin etüt ve mühendislik hizmetlerine dev bütçe

İstanbul'un yeni mega projesi "3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli"nin proje, etüt ve mühendislik hizmetleri için 35 milyon TL bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 7 milyon 500 binlik kısmı 2016 yılında harcanacak

Mega projenin etüt ve mühendislik hizmetlerine dev bütçe

İstanbul'un en yeni mega projesi, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin etüt, proje ve mühendislik çalışmaları için dev bir bütçe ayrıldı. Bu çalışmalar için 35 milyon TL'nin ayrıldığı ve bu bedel içinden 7 milyon 500 bin TL'nin 2016 yılı içinde harcanacağı açıklandı.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için 35 milyon TL ayrıldı
2016 yılına ait Yatırım Programı verilerine göre, geçen yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi gerçekleştirilen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi için ilk adımlar bu yıl içinde atılacak. Başlangıç olarak etüt, porje ve mühendislik hizmetleri için 35 milyon TL'lik bütçe ayrıldığı ve 7 milyon 500 bin TL'lik kısmın da bu yıl içinde harcanacağı öğrenildi. 

 

Mega projenin proje ve mühendislik hizmetlerine dev bütçe

 

Sondaj çalışmaları başlıyor
Ayrılan bütçe ile, kara ve denizde derin sondaj çalışmalarının yanı sıra zemin verilerinin belirleneceği ve ihale sürecinin ardından da 1 sene içerisinde mühendislik projelerinin sonlandırılması düşünülüyor. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi
Geçtiğimiz yıl kamuoyu ile paylaşılan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin şehrin trafiği için önemli bir çözüm sunması bekleniyor. Proje kapsamında tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu güzergahı belirlenecek. Büyüklüğü ve kapsamı ile dünyada bir ilk niteliği taşıyacak olan proje, İncirli ile Sögütlüçeşme ulaşımında önemli bir alternatif olacak.