Mega Yat Limanı projesi durduruldu

İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi iptal davasının ardından bir açıklama yapan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu: "Kamu yararına olmayan hiçbir projenin yanında olmayacağız..." dedi.

Mega Yat Limanı projesi durduruldu

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Ataköy sahil kesiminden denize, 140 dönümlük dolgu alanı üzerindeki inşasıyla ülke gündemine gelen Ataköy Mega Yat Limanı hakkında, 4. İdare Mahkemesi'nin dün aldığı "yürümeyi durdurma" kararı sonrasında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kerimoğlu: "Kamu yararı olmayan hiçbir projeye ruhsat vermedik. Yürütmeyi durdurma kararı çıktğı gün de inşaatları mühürledik..." dedi.

Mega yat limanı davasının arka planı
Kamuoyunda İstanbul'un sosyal dokusu, doğal ve biyolojik yaşam çeşitliliği açısından yapılan karşıt değerlendirmelerle tartışmalara neden olan Ataköy Mega Yat Limanı Projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındı. Bakırköy Belediyesi tarafından açılan davayı görüşen 4. İdare Mahkemesi belediye tarafından verilmesi gereken ruhsat yetkisini hiçe sayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınmış "tartışmalı" ruhsata dayalı olarak yürüttüğü inşaat faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi. Kararda, dava konusu olan ruhsatların tümünün okunaklı bir biçimde ikinci kez istenilmesine ve ruhsatların yasal ayanağı ile sebep unsurlarının tüm bilgi ve belgelerinin tekrar istenmesine karar verildi. 

Kamu yararlılığı değerlendirmesi
Karar sonrasında bir değerlendirme yapan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, hukukun hükümlerini uygulamakta olduklarını belirterek: "Burada irademiz dışında ruhsat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verildi. Ruhsat vermedik üstüne dava açtık. İlçemizde kamu yararına olmayan hiçbir projenin yanında yer almayacağız..." dedi.