Mega Yat Limanı projesi TBMM gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili UMut Oran, Ataköy sahilinde 140 dönümlük dolgu alanı üzerinde hayata geçirilmesi planlanan Mega Yat Limanı Projesi'ne ilişkin bir soru önergesi hazırladı

Mega Yat Limanı projesi TBMM gündeminde

Ataköy sahilinde ek inşaat alanı yaratmak amacıyla deniz üzerinde 140 dönümlük dolgu oluşturmaya yönelik çalışmalar TBMM gündemine taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, "Mega Yat Limanı" ile ilgili olarak hazırladığı soru önergesini meclise sundu.

Anadolu ile Avrupa yakası birleşir mi?
Oran'ın "Anadolu yakası ile Avrupa yakasını birleştirmek gibi bir çılgın projeniz de var mı?" şeklindeki ironik sorular içeren soru önergesinde denizin karadan 600 metre kadar uzaklaşmasının yol açacağı maddi ve manevi kayıba dikkat çekildi.

Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun yaptığı, "Projede 4 bakanın imzası var" şeklindeki açıklamaya da yer veren Oran, Başbakan Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları Meclis'e sundu:

- Marmara denizini doldurarak Avrupa ile Anadolu yakasını birleştirmek gibi bir çılgın projeniz mi var?

- Marmara Denizi’ne yönelik dolgular ne zaman bitecek, sahil şeridindeki görünüm neden durmadan değişmektedir, buna kimler izin vermektedir?

- Yeni doldurulan alanla birlikte denizin 600 metre daha uzaklaşmasıyla bölge halkının uğrayacağı maddi-manevi kaybı nasıl gidereceksiniz?

- Ataköy’de dahil olmak üzere kentlerimizde bu tarz köklü değişiklikler neden öncelikle yurttaşların görüşüne sunularak yapılmıyor da işler gizli saklı götürülüyor?

- Mega Yat Limanı adı altında deniz doldurularak açılacak 140 dönümlük alanda apart otel ruhsatları verileceği bilgisi doğru mudur? Ataköy’de yeni inşa edilen tüm yapılan için apart otel ruhsatı verildiği ancak daha sonra buraların konut yapılarak satışa sunulduğu bilinmesi karşısında bu bölgeyi de aynı akıbet mi beklemektedir?

- Uzmanların, dolgu alanların deprem karşısında en riskli bölge olduğu uyarısı karşısında yaşanabilecek olası felaketin sorumlusu kim olacaktır, bu inşaata neden izin veriyorsunuz?

- Denizbilimci Prof. Dr. Cemal Saylam, ilk 25 metre derinlikten sonra denizde canlılık bulunmadığı uyarısını yapmaktadır, bu nedenle tek içdenizimiz olan Marmara Denizi’ne verilen bu ekolojik tehdidin önlenerek, inşaatın durdurulması talimatı verecek misiniz?