Mega yat Limanı projesine izin veren 12 kurum var

Ataköy sahilinin denizden 600 metre uzaklaşmasına neden olacak Mega Yat Limanı Projesini yürüten Dati Yatırım açıkladı: "Proje için 12 kurumdan onay aldık..."

Mega yat Limanı projesine izin veren 12 kurum var

Türkiye günlerdir, Ataköy sahiline yapılan "dolgu" çalışmalarını konuşuyor. Sahilin deniz ile mesafesini 600 metreye kadar çıkaracak 140 dönümlük dolgu alan üzerinde hayata geçirilecek Mega Yat Limanı projesi, şehir planlamacıları, ekolojistler ve sivil toplum örgütlerinden tepki görmeyi sürdürüyor.

Dati Yatırım açıkladı: 12 kurumdan izin aldık
Projeyi yürüten Dati Yatırım Holding ise dün gerçekleştirdiği basın toplantısında "yasal" çerçeve ve ekonomik fayda üzerinde durdu. Holding, 12 kurumdan onay alınarak başlanan projenin 5 yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.

İzin için çok uğraştık
Gerekli izin işlemlerinin çıkarılmasının 10 yılı bulduğunu ve konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi 12 kurumdan onay için kapı kapı dolaştıklarını belirten Holding yetkilileri: "İmar planları Eylül 2004'te onaylandı. 28 Şubat 2005'te ise bize geçti. 1/1000'lik vaziyet planı 2006'da onaylandı. 12 Haziran'da ise ÇED süreci başladı..." dedi.

Çevre katliamı filan yok
Yönetim Kurulu Üyesi ve Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, proje için 1.5 milyar dolar yatırım yapılacağını ve dolgu çalışmalarının bu yıl tamamlanacağını belirtti. Bakırköy Belediye Başkanı'nın önceki günlerde yaptığı açıklamaları da eleştiren Kıran, "Bakırköy Belediyesi'nden de gerekli izinler alınmıştır. Bu açıklamalara anlam veremiyorum. Bakırköy Belediyesi'nin tavrını kınıyorum. Biz yüzde 28 olan yeşil alanı yüzde 40'a çıkarıyoruz.Çevre Katliamı iddialarını kesinlikle kabul etmiyoruz..." ifadelerini kullandı. 

2016 Nisan-Mayısında mega yatlar yanaşmaya başlar
Önümüzdeki yıl Nisan-Mayıs aylarında 70-80 metrelik mega yatları limana yanaşmaya başlayacağını duyuran Kıran: "Tüm alanların inşası ise 5 yıda biter. Proje sonrasında sahil kamuya açık olacak. 6 bin kişiye de istihdam sağlanacak..." dedi. 

Proje kapsamında 70 metrelik yapılar inşa etme izinleri bulunduğunu da belirten Kıran: "Dolgu alana yapılaşma olmaz diye bir algı var bu çok hatalı. Denizin 45 metre altına Marmaray yapıldı. Önemli olan nerede yaptığın değil nasıl bir mühendislikle yaptığın” dedi.