Melen'den İstanbul'a müjde

Kuraklık sorunuyla boğuşan İstanbul'a en büyük dış su kaynağı olan Melen Çayı'ndan müjdeli haber geldi. Son yağışlarda su miktarı artan kaynakta su derinliği kimi yerlerde 5 metreyi buluyor

Melen'den İstanbul'a müjde

Su sıkıntısı nedeniyle zor günler geçiren ve kimi ilçelerde su kesintisine gidilen İstanbul'a, en büyük dış su kaynaklarından biri olan Melen Çayı'ndan iyi haber geldi. Melen Çayı'nın özellikle rafting tesislerinin yapıldığı Cumayeri beldesinde su derinliğinin kimi yerlerde 5 metreyi bulduğu açıklandı. 

Her gün İstanbul'a 800 bin-1 milyon metreküp arasında değişen miktarlarda su aktarılan Melen Çayı'ndaki su miktarı ile ilgili bir açıklama yapan yetkililer, kar yağmamasına rağmen Nisan ve sonraki iki ayda gelen yağışlarla su ihtiyacının fazlasıyla karşılandığını söyledi. İSKİ verilerine göre 2014 yılı içerisinde Melen ve Yeşilçay beldelerinden İstanbul'a aktarılan su miktarı 127.315.403 metreküp dolayında.

Baraj doluluk oranları düşüyor
Melen Çay'ından gelen iyi haberlere rağmen, İstanbul barajlarındaki doluluk oranı giderek düşüyor. Bugün itibariyle İstanbul Barajlarındaki doluluk oranı yüzde 20.71'e gerilemiş durumda.