Melen projesi ne zaman bitecek?

İstanbul barajlarındaki su miktarı giderek düşerken, gözler Melen'den daha fazla su taşınmasını sağlayacak 'Melen Çayı Su Taşıma Projesi'ne çevrildi

Melen projesi ne zaman bitecek?

Yaşanan kuraklıkla birlikte İstanbul Barajları'nın suyu, son 25 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor. Uzmanlar İstanbul'un büyük bir kuraklığın eşiğinde olduğunu belirtirken, gözler Melen'den İstanbul'a taşınan su miktarının artmasını sağlayacak 'taşıma projesine çevrilmiş durumda. 

Melen Projesi ne zaman bitecek?
Uzmanlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin B Planı olarak tanımladığı, Melen'den alınmakta olan miktarı artırmayı hedefleyen Su Taşıma Projesi'nin, şehrin acil su ihtiyacını karşılamada çözüm olamayacağı görüşünde birleşiyor. Zira, projenin en erken 2015 yılı ortalarında tamamlanabileceği vurgulanıyor.

İstanbul Melen'e muhtaç mı?
İstanbul Barajları'ndaki su miktarı ise giderek düşmeye devam ediyor. Pabuçdere Barajı gibi kimi su havzalarında ise su tamamen bitmiş durumda.  İstanbul'un özellikle yaz aylarında kullandığı su miktarı günde ortalama 2.5 milyon metre küp civarında. Melen ve Sakarya'dan elde edilen günlük su miktarı ise günde 800 metre küp civarında. Bu ise İstanbul'un Melen'den gelecek suya büyük oranda bağımlı olduğunu gösteriyor. 

Bu koşullarda herkesin aklına gelen şu soru büyük önem kazanıyor: Melen projesi ne zaman bitecek? Uzmanlar projenin 2015'in yarısına kadar tamamlanmasının mümkün olmadığı görüşünde. Yetkililerin B planımız var açıklamalarına rağmen, söz konusu rakamlar, İstanbul'un ciddi bir su sıkıntısının içinde olduğunu gösteriyor. 

Barajlarda ne kadar su kaldı?
İSKİ verilerine göre 12 Eylül 2014 itibariyle Pabuçdere barajı tamamen kurumuş durumda. Sazlıdere, Kazandere, Darlık ve Büyükçekmece su havzaları ise, sırasıyla yüzde 2.25, 2.58 ve yüzde 5.79 ile  9.04 ile yüzde 10'luk doluluk oranının altında seyrediyor. İstanbul barajlarında doluluk oranının en yüksek olduğu barajlar ise yüzde 39.35 ile Elmalı ve yüzde 37.73 ile Terkos iken Istrancalar'daki su doluluk oranı yüzde 32.61düzeyinde. İski verilerine göre Ömerli Barajı'ndaki doluluk oranı yüzde 16, Alibey Barajı ise yüzde 10.74 düzeyinde. Toplam barajların doluluk oranı ise yüzde 14.96 düzeyinde. 

Melen'den ne kadar su alındı?
er gün İstanbul'a 800 bin-1 milyon metreküp arasında değişen miktarlarda su aktarılan Melen Çayı'ndaki su miktarı ile ilgili bir açıklama yapan yetkililer, kar yağmamasına rağmen Nisan ve sonraki iki ayda gelen yağışlarla su ihtiyacının fazlasıyla karşılandığını söyledi. İSKİ verilerine göre 2014 yılı içerisinde Melen ve Yeşilçay beldelerinden İstanbul'a aktarılan su miktarı 127.315.403 metreküp dolayında.