Melen'in evlerini yıktığı vatandaşlara TOKİ konutu

Melen projesi kapsamında evleri yıkılan vatandaşlar, TOKİ tarafından yapılacak toplu konutlara yerleştirilecek

Melen'in evlerini yıktığı vatandaşlara TOKİ konutu

İstanbul'u içme suyu sağlamak amacıyla geliştirilen "Büyük Melen Projesi" kapsamında evleri istimlak edilen ve yıkılan vatandaşlar T:C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa edilecek toplu konutlara yerleştirilecek.

Sakarya Valiliği'ndn duyuru: Anlaşma imzalandı
Konuyla ilgili olarak Sakarya Valiliği'nden yapılan açıklamada, Ortaköy Merkez, Köyyeri, Açmabaşı, Karalar, Koğukpelit, Karapelit ve Beyler gibi mahallelerde yaşayan vatandaşlar TOKİ tarafından inşa edilecek projelere yerleştirilecek. Toplam 652 dönümlük alanda inşa edilecek projede toplam 448 konut ve 24 derslikli ilkokul, cami ve ticaret merkezi bulunacak. Konuyla ilgili ihalenin imzalandığı vurgulanan açıklamada proje kapsamında ayrıca bir de caminin yer alacağı bilgisine de yer verildi.

71.5 milyar TL'ye mal olacak
Toki Kocaali projesinin vatandaşlara yaşam merkezi kazandırmayı hedeflediğinin de altını çizen açıklamada:

"Proje, KDV hariç 71 milyar 553 milyona mal olacak. 448 adet konut, 24 derslikli ilkokul, cami ve ticaret merkezinden oluşacak projeyle, hem vatandaşlarımızın ev sahibi olmaları sağlanacak hem de ilçemize yeni ve güzel bir yaşam alanı kazandırılmış olacaktır." denildi.

Büyük Melen Projesi
Sakarya'nın Melen Çayı'ndan İstanbul'a içme suyu sağlamak amacıyla geliştirilen Büyük Melen Projesi'ne, özellikle 2014 yazında İstanbul barajlarındaki su seviyesinin yüzde 10'un altına düşmesi ile hız verilmişti.