Menkulleri gayrimenkulleştirmek Türkiye'yi yorar

Kapitalizmde başarılı olan ülkelerin gayrimenkulü menkulleştirecek sermaye piyasası geliştirdiğini söyleyen Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, 7 senelik ortalama vadede konut kredisinin de "sürdürülebilir" olmadığını söyledi.

Menkulleri gayrimenkulleştirmek Türkiye'yi yorar

Türkiye Genç İşadamları Derneği-TÜGİAD tarafından düzenlenen Büyüyen Firmaların Alternatif Finansman Kaynaklarına Erişimi konulu bir panelde konuşan Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye ekonomisi, konut sektörü ve finansman modelleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Menkulleri gayrimenkulleştirmek bizi yorar
Özince, Kapitalizm sisteminde başarılı olan ülkelerin Türkiye gibi menkulllerini gayrimenkulleştirme değil, gayrimenkullerini menkulleştirmeye dayanan sermaye piyasası geliştirdiklerini söyledi.

Bankalar gücünü aşan projelere soyunuyor
Bankaların boyundan büyük projelere kalkıştığını ve güçlerinin çok üstünde projelere soyunduklarını vurgulayan Özince: "Bunlar ülkemiz için gerekli olan şeyler. Ancak devletimiz eskiden bankaları bu işlere sokmazdı. Bu tip büyük işlere heves ettiğimiz zaman Hazine'miz, bunların uluslararası işlere açık konular işler olduğunu söyler ve bize güç uyarısında bulunurdu. Şimdi boyumuz yeter diye demogoji yapmaya gerek yok. Bizlerin mevduat vadesi 2.5 ay..." ifadelerini kullandı.

Konut kredilerinde kriz olasılığı
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Özince, Turizm finansmanının sıkıntıya girdiği bu dönemde konut finansmanının sürdürülebilirliğinin bankaların gücünün yeteceği bir konu olmadığını da belirtti. Açıklamasında iki buçuk aylık mevduat vadesinin, 7 sene ortalama vadede konut kredisini karşılamada güçsüz kalacağına da dikkat çeken Özince: "Aferin, verin derseniz, günün birinde cezayı ödersiniz. 2001'de de böyle olmuştu." dedi

Türkiye'nin durumu iyi değil
Türkiye'nin hatırı sayılır düzeyde iç ve dış siyasi risklere muhatap olduğunu da söyleyen Özince, beklentilerin iyileşebilmesi için istikrarın gelmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.