Mercan Adaları turizme kapatılıyor

Tayland, doğayı ve mercan kayalıklarını korumak amacıyla Phuket sahillerindeki mercan adalarını turizme kapatma kararı aldı

Mercan Adaları turizme kapatılıyor

Tayland, doğayı ve mercan kayalıklarını korumak amacıyla Phuket sahillerindeki Mercan Adalarını turizme kapatma kararı aldı. Turizme kapatılacak olan Koh Khai Nok, Koh Khai Nui ve Koh Khai Nai adalarındaki aşırı turist yoğunluğunun doğayı, denizin dibindeki mercan kayalıklarını tahrip ettiği söylendi. 

Doğal yoldan kendini toparlayacak

Tayland Ulusal Parklar müdür Reungsak Theekasuk, ''Turistler dalış yaptıkları zaman mercan kayalıklarına dokunup, üzerlerine basıyorlar. Bu bölgelerin turistlerin ziyaretine kapatılması ile mercan kayalıklarının doğal yoldan kendini toparlamasını amaçlıyoruz. Tehlike henüz geçmiş olmadığından bölgedeki doğa ve mercan kayalıklarını korumaya devam etmeliyiz" dedi. 

Mercan Adaları turizme kapatılıyor

Dış etkenlere karşı daha duyarlı hale geldi

Günde yaklaşık olarak 60 dalı teknesinin ziyaret ettiği adalarda mercan kayalıklarının doğal olmayan nedenlerden dolayı renklerini kaybettikleri görüldü. Dış etkenlere karşı daha duyarlı hale gelen mercan kayalıkları turizme kapatma kararı ile korunacak. Turistlerin dalış yaptıkları zaman mercan kayalıklarına dokunup, üzerlerine basarak tahrip oluşturmalarının kararın alınmasında büyük etkisi bulunuyor. 

Mercan Adaları nerede? 

Pek çok film sahnesinde kullanılmış olan Mercan Adası'na Pattaya'dan feribot ya da hızlı botlar ile ulaşılabiliyor. Pattaya'nın 7 kilometre açıklarında Tayland Körfezi'nde yer alan Mercan Adaları beyaz kumsal ve turkuaz renkli denize sahip tropikal bir adadır.