Merkez Bankası faiz artırımına gitmedi

Yıl son Para Politikası Kurulu toplantısından, faizlere dokunmama kararı çıktı. Kararın açıklanmasıyla birlikte dolar kurunda ani bir sıçrama kaydedildi

Merkez Bankası faiz artırımına gitmedi

2016 yılının son Para Politikası Kurul-PPK toplantısından, piyasaların beklentisinin aksine faiz artırma kararı çıkmadı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kısa vadeli faizlerde değişikliğe gitmediğini belirterek faiz koridorunun üst bandını yüzde 8.50'de sabitledi. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ise yüzde 8 olarak belirlenirken, koridorun alt bandı ise yüzde 7.25'te kaldı.

İlk tepki: Dolar yeniden fırladı
Piyasalar ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz artırma beklentisinin boşa çıkması sonrasında "doların" 3.54 sınırını aşmasıyla tepki gösterdi. Rus Büyükelçisi'nin öldürülmesine takip eden zaman diliminde 3.537 düzeyine kadar sıçrayan ancak güne,kısmi bir gerileme ile 3.50'lerde başlayan doların gerileme eğilimi için TCMB'nin kararı büyük önem taşıyordu. TCMB'nin faiz artırımına gitmeme kararı ile birlikte gösterilen 3.54 sınırının aşılması reaksiyonu ise şu sıralarda kırılmış gözüküyor. Dolar kuru şu sıralara 3.52 düzeyinde seyrediyor. 

Döviz hareketleri risk oluşturmayı sürdürüyor
Toplantı sonrasında önümüzdeki dönem para politikası kararlarının enflasyon görünümen bağlı olacağını ve enflasyon beklentisi ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlara yönelik izlenimlerden hareketle "para politikasındaki" temkinliği duruşun süreceğini vurgulayan PPK, küresel belirsizliklerdeki artışa paralel olarak yaşanan döviz hareketlerinin de enflasyon görünümüne yukarı yönlü risk oluşturduğuna dikkat çekti. Kurul ayrıca yapısal reformların uygulamaya alınmasının büyüme potansiyeli üzerinde de önemli bir rahatlık sunacağını belirtti.