Merkez Bankası faiz düşürdü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz indirimi açıklaması, sektör temsilcilerine göre konut satışlarına hareket getirecek.

Merkez  Bankası faiz düşürdü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutarken, faiz koridorunun üst sınırı anlamına gelen marjinal fonlama oranını yüzde 10,75’ten yüzde 10,50’ye düşürdü. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre Para Politikası Kurulu faiz koridorunun üst bandını yüzde 10,75’te 10,50’ye düşürdü. Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yani faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5 düzeyinde sabit tuttu.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirimi konut kredisi faiz oranına nasıl yansıyacak? Konut sektörü temsilcileri faiz indirimi kararını olumlu karşılayarak satışların ikinci çeyrekten itibaren hızlanacağını belirtiyor.


“Konut kredisi faiz oranı yüzde 1,10’lara düşmeli”
Amerikan Merkez Bankası’nın kararının ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesini değerlendiren Dky İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirime gitmesinin ardından konut kredisi faiz oranlarında da bir düşme bekliyoruz” dedi.  Şu anda yüzde 1,20 civarında seyreden konut kredisi faiz oranlarının ilk fırsatta 1,10 düşmesini beklediklerini de söyledi.
Faiz oranlarının düşmesiyle konut kredisi kullananların sayısı artması ve konut satışlarının hızla yükselmesi bekleniyor. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği Başkanı Aziz Torun, Merkez Bankası’nın bu faiz indiriminin rakamsal değer olarak büyük bir şey olmadığını fakat algı olarak önemli olduğunu söyledi. Konut alıcıları için faizin azalmasının sektörün hareketlenmesi için önemli bir gelişme olduğunun da altını çizdi.