Merkez Bankası indirimleri neden bankalara yansımıyor?

TCMB'nin 2016 yılı içinde 175 baz puanı bulan faiz indirim kararları neden halâ bankalara yansımadı? Uzmanlar bu sorunun yanıtlarını değerlendirdi...

Merkez Bankası indirimleri neden bankalara yansımıyor?

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2016 yılının ilk 6 ayında gerçekleştirdiği faiz indirimi 175 baz puanı buldu. Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla birlikte Bankaların tüketici kredilerindekifonlama maliyetleri de düştü. Bu maliyet düşüşüne karşın, bankaların mevduat faizlerindeki düşüş miktarı yüzde 70'lerde takıldı. Piyasalar ise özellikle kredi faizlerinin üretim ve reel sektöre yansıyacak şekilde düşüşü için gözlerini bankalara çevirdi. 

Merkez Bankası kararları neden bankalara yansımadı?
Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdürü Yrd. Oğuzhan Özark, tüketici kredi fonlama maliyetlerindeki azalmaya karşın bankaların indirimlerinin 70 baz puanda sınırlı kaldığını belirtti. Özark şu üç neden üzerinde durdu:

- Küresel konjonktürün gelişmekte olan piyasaları desteklememesi
- Yurt dışı kredilerin bankalara maliyetinin yüksek olması
- Tasarruf miktarının düşük olduğu Türkiye'de Türk Lirası mevduattaki rekabet

Banka faizlerindeki düşüş için kritik unsur: Fonlama maliyetlerindeki düşüş
Bankaların faiz indirimine gidebilmesi için gerekli unsuru, fanlama maliyetlerindeki düşüş olarak tanımlayan Özark: "Konut kredilerinde aylık faiz oranı, Mart 2016 döneminde, yanı TCMB'nin faiz indirimi öncesinde yüzde 1.13 ve yıllık bileşik yüzde 14.44 düzeyindeydi. Faiz indirimlerinin ardından bu rakam yüzde 1.08 yıllık bileşik yüzde 13.77 oldu. Bankalar fonlama maliyetleri azaldığı ölçüde faiz indirimi yapabilir..." ifadelerini kullandı.