Merkez Bankası'ndan politika faizine müdahale

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8.75'den yüzde 8.25'e indirdiğini duyurdu

Merkez Bankası'ndan politika faizine müdahale

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faiz oranını düşürdü. Kurul kararıyla bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.75'den olan yüzde 8.25'e indirildi. Kurul bu karara gerekçe olarak küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi gösterdi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Merkez Bankası, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerinin etkisiyle kredi büyüme hızının makul düzeyde seyretmekte olduğu belirtilirken yurt içi özel kesim nihai talebinin ılımlı bir eğilim sergilediği söylendi.

Enflasyon düşüş hızını gıda durduruyor
Merkez Bankası, ihracatın dış talep toparlanmasıyla birlikte büyümeye olumlu katkı yaptığını vurgularken, enflasyonun düşüş hızını sınırlayan faktörün, gıda fiyatlarındaki yüksek seyir olduğunu söyledi. Küresel likidite koşullarındaki iyilişmeyi gerekçe gösteren Kurul: ' Bir haftalık repo faizinde gölçülü bir indirime gitmiştir.' ifadelerine yer verdi.

Açıklamada her yeni veri ve haber ile birlikte Kurul'un geleceği yönelik politika duruşunda değişimin meydana gelebileceği vurgulandı.