Merkez Bankası'ndan sonra gözler bankalarda

TCMB'nin aldığı faiz indirim kararını yorumlayan İTO Yatırım Ortaklarından Özkan Özçelik: "Bankalardan konut kredi faiz indirim kararı gelirse önümüzdeki yıl rekor gelir..." dedi

Merkez Bankası'ndan sonra gözler bankalarda

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dün aldığı 50 baz puanlık faiz indirim kararı ile birlikte koridoru tarihin en düşük seviyesine çekerken, alınan karar gayrimenkul sektörünün temsilcileri tarafından heyecanla karşılandı. Yaz durgunluğuna giren konut piyasası, Merkez Bankası kararının bankalara yansıması halinde yeni sezona daha güvenle girebilmenin hesaplarını yapmaya başladı.

Rekor satış ihtimalı ve banka indirimi şartı
Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirim kararını ve gayrimenkul sektörünün yakın gelecekteki vizyonunu değerlendiren İTO Yatırım Ortaklarından Özkan Özçelik, faiz koridorunun yüzde 9'a çekilmesi kararının konut kedi faizlerinde gidilecek indirime ışık tutacağına inandıklarını söyledi. Özçelik, ekonominin lokomotifi inşaat sektörünün yaz durgunluğuna girdiğini ancak firmaların sektörün hareketleneceği sonbahar aylarına hazırlandığını belirterek:

"Biz İTO Yatırım olarak, Başkent’in en yüksek konut kulesi olan 185 metrelik One Tower Diplomatique projesini kısa süre sonra sahiplerine teslim edeceğimiz için biraz daha rahatız. Ancak şu an özellikle büyükşehirlerde çok sayıda inşaat firması, Eylül-Ekim aylarına kilitlenmiş durumda. " dedi.

Piyasaların dengesini bulduğu ve sektörlerin heyecanla projeleri için gün saydığına da dikkat çeken Özçelik,:

"Şimdi elini taşın altına koyma sırası bankalarda. Yeni sezon hazırlığına, bankaların vereceği konut kredisi faiz indirimi kararı da eklenirse Türk inşaat sektörü önümüzdeki yıla rekorla girer." ifadelerini kullandı.