Merkez Bankası'ndan yeni bir faiz indirim kararı

Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği 8. Para Politikası Kurulu toplantısında, faiz koridorunun üst bandındaki indirimlere bir yenisini ekledi.

Merkez Bankası'ndan yeni bir faiz indirim kararı

Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını bir kez daha indirme kararı aldı. Bugün gerçekleştirilen yılın 8'inci Para Politikası Kurulu toplantısında alınan karar uyarınca, faiz koridorunun üst bandı 25 baz puan daha indirilde ve yüzde 8.5'ye düşürüldü. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 2016'nın 8'inci Para Politikası Kurul toplantısından da piyasaların beklediği kararları alarak çıktı. Faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indiren ve yüzde 8.5'e düşüren Merkez Bankası, vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5'te sabit tutma kararı aldı. Merkez Bankası borçlanma faiz oranını ise yüzde 0'da sabitlerken, borç verme faiz oranı ise yüzde 10.25'ten yüzde 10'a geriledi. 

6 ayda 225 puanlık indirim
Bu indirim kararıyla birlikte Mart 2016'dan günümüze dek yapılan toplam indirim ise 225 baz puana ulaşmış oldu. Merkez Bankası, Mart ayındaki toplantıda 25, Nisan ayı toplantısından 5, Mayıs ayında 50 ve Haziran ayında da 50 baz puanlık indirime gitmişti

15 Temmuz sonrasında güven imajı güçleniyor
Merkez Bankası'nın kararı sonrasında, Amerikan Doları hafif düzeyde de olsa gerileme eğilimi gösterdi. Kararı değerlendiren uzmanlar, 15 Temmuz'un etkisiyle sarsılan geçen aya kıyasla güven imajının daha da güçlenmeye başladığına ve piyasaların bu doğrultuda tepki gösterme eğilimi taşıdığını vurguluyor.