Merkez Bankası'nın faiz kararına sektörün desteği büyüyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirim kararına konut sektörünün desteği büyüyor. Uğur Dumankaya kararın konut kredi faizlerine yansımasını "muhtemel" olarak değerlendirdi

Merkez Bankası'nın faiz kararına sektörün desteği büyüyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın dün yapılan Para Piyasaları Kurulu toplantısında aldığı faiz kararına konut sektörünün verdiği destek büyüyor. Dün yapılan açıklamaları takiben bir açıklama yapan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Merkez Bankası'nın kararının konut kredi faizlerine yansımasının "muhtemel" olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası'ndan üst üste indirim kararı
Dün yapılan Para Piyasaları Kurulu toplantısında son aylardaki faiz indirimi eğilimini sürdüren Merkez Bankası, marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirimle 9'a çekme kararı aldı. Kararla birlikte üst ve alt bant arasındaki fak 175 puana düştü ve tarihin en dar alanına ulaştı.

Konut kredilerinde düşüş eğilimi yok
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, faiz indiriminin piyasaların beklentileri dahilinde gerçekleştirildiğini ve tarihi bir seviyeye ulaştığını belirterek:

"Konut kredilerinde henüz aşağı yönde büyük bir kıpırdanma gözükmüyor fakat hem arz talep dengesine hem de TCMB’nin faiz politikasına bakacak olursak bankaların konut kredilerinde faizleri aşağı yönde çekmesi muhtemel gözüküyor." dedi. 

 

Merkez Bankası'nın faiz kararına sektörün desteği büyüyor

Konut sektörü daha fazlasına ihtiyaç duyuyor
Açıklamasında faiz politikalarının konut alımını belirleyen önemli bir faktör olduğunu ve Merkez Bankası'nın faiz indirim kararının sektör açısından olumlu olduğunu belirten Dumankaya, buna karşın sektörün daha yüksek indirime ihtiyaç duyduğunu söyledi. Dumankaya:

"Bu nispette piyasa koşullarına da bakıldığında enflasyonun izin verdiği ölçüde faiz indirimi devam edebilir. Merkez Bankası’nın bugün faiz oranlarında indirime gitmesi ve gelecek aylarda da kararının bu yönde devam edebileceği ihtimali ile konut talebinde önümüzdeki aylarda artarak devam edecek olan bir canlanma yaşayacağımızı söyleyebiliriz. Ama yine de sektör olarak faizleri aşağı çekecek yeni gelişmeleri bekliyoruz" ifadelerini kullandı