Mermerin inovasyonla buluşması

İnovasyon Haftası, “Thus Spoke the Marble: The Journey Alters You” (Ve mermer dedi ki: Yol seni değiştirir) adlı sergiye ev sahipliği yapıyor

Mermerin inovasyonla buluşması

7 Aralık 2012 /emlakwebtv
Türk doğal taşlarının uluslararası pazarlarda tercih edilmesini sağlamak amacıyla dünyaca ünlü tasarımcıların dokunuşlarıyla Anadolu mermerinin farklı bir form kazandığı sergiyi 6 – 8 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi giriş katında görebilirsiniz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hayata geçirilen İnovasyon Haftası, farklı sektörleri buluşturuyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği İnovasyon Haftası’nda “Thus Spoke the Marble: The Journey Alters You” (Ve mermer dedi ki: Yol seni değiştirir) adlı sergiyi ziyaretçilerle buluşturuyor. Türk doğal taş sektörüne yenilikçi bir bakış açısı sunan sergi, tasarımla doğal taşlara nasıl katma değer katılabileceğini gösteriyor.

“Thus Spoke the Marble: The Journey Alters You” adlı sergide dünyaca ünlü  tasarımcıların Anadolu mermeri ile yaptıkları “yolculuk” temalı tasarımlar sergileniyor. Türkiye’den Can Yalman, Ayşe Birsel (Birsel + Seck) ve serginin küratörlüğünü de üstlenen Demirden Design’ın tasarımlarının bulunduğu sergide, dünyanın önde gelen tasarımcıları Werner Aisslinger ve Richard Hutten de eserleriyle yer alıyor.

Sergilenecek olan eserlerin her biri eşsiz bir hikâye anlatıyor: Örneğin, tanınmış Hollandalı tasarımcı Richard Hutten, ziyaretçileri, düş gücünden hareketle yaşamı yeniden yorumlayan polikromik mermerlerle kaplanarak yaratılmış sanat eserinin içerisinde gezinti yapmaya davet ediyor.

Berlin’de yaşayan mimar ve tasarımcı Werner Aisslinger’in ‘Mermer Kameriye’ adlı eserinde, floral formları mermer ile tekrar yorumlayarak alternatif bir gizli bahçe ortamını oluşturduğu görülüyor.

Ödüllü tasarımcılar Ayşe Birsel ve Bibi Seck, mermerin ölümsüz ve asil olmasından yola çıkarak “Bir Olma”yı ifade eden kubbe tasarımıyla dikkat çekiyor.

Serginin aynı zamanda küratörlüğünü üstlenen tasarım stüdyosu Demirden Design’ın tasarımında, mermerin gizli bir orman gölününün berrak sularının yanında yer alan harika bir şölen sofrasını anlattığı yansıtılıyor. Düşen her yağmur damlasının şöleni zenginleştirdiğinin aktarıldığı tasarım, hafızalarda unutulmaz bir anı bırakmayı hedefliyor.

Ünlü tasarımcı Can Yalman’ın sergi için yaptığı tasarım ise “Hatıralar” ismini taşıyor. Yeni bir yaklaşım ve bakış açısı sunan tasarım, her yeni deneyimin diğerlerinin üzerine inşa edildiği anlatıyor ve sizi unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor.

 “Thus Spoke the Marble: The Journey Alters You” adlı sergi ilk kez 2012 yılında Milano Tasarım Haftası’nda sergilenmişti ve Türkiye’deki ilk durağı da İnovasyon Haftası oldu. İMİB tarafından İstanbul’a taşınan sergi, Türk mimar ve tasarımcılarının dikkatini mermere çekmeyi, mermerin tasarımla buluştuğunda nasıl inovatif bir yaklaşım sergileyebildiğini ve böylelikle katma değerli bir ürün haline dönüştüğünü gösteriyor. Sergi önümüzdeki yıl dünyanın önemli merkezlerini ziyaret etmeye devam edecek.