Mersin Monoray projesi

Toplamda 18 istasyondan oluşacak Mersin Monoray projesinde yolculuk süresi 42 dakika olacak.

Mersin Monoray projesi

Mersin’de kent içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapılacak Mersin Monoray projesi, 8 metre yüksekteki çelik hat üzerinde çalışacak. Toplam 70 milyon dolarlık yatırım değerine sahip olacak Mersin Monoray projesiyle kentteki trafiğin rahatlatılması hedefleniyor.

Yerden 8 metre yüksekte döşenecek çelik hat üzerinde inşa edilecek projenin 13.1 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor. Çift hat olarak projelendirilen Monoray, 18 istasyondan meydana gelecek. 3 fazlı şehir şebekesi elektriği ile çalışacak proje, Mersin Garı ile Mezitli Soli Kavşağı arasında inşa edilecek.

İstiklal Caddesi üzerinden Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'na kadar gidecek ve Gazi Mustafa Kemal Bulvarı boyunca Soli Kavşağına kadar olan mesafede ulaşımı sağlayacak Mersin Monoray projesinde istasyonlar ise zeminden 5 metre yukarıya kapalı alan olarak kurulacak. 72 kilometrelik hız yapabilecek Monoray’da yolculuk süresi de 42 dakika sürecek.

Monoray nedir?

Mersin’e 70 milyon dolarlık maliyetle yapılacak Monoray projesi, akıllara Monoray’ın ne olduğunu da getirmiyor değil. Şehir içi demiryolu ulaşım alternatiflerinden biri olan Monoray, vagonlar, mono yani tek bir adet ray üzerinde veya altında asılı şekilde gidiş ya da geliş istikametinde hareket eder. Monoray’da toplu taşımacılıkta kullanılan ray sistemi bir kolon üstüne oturulan iki kiriş ve bu iki kirişin üzerinde bulunan raylar ile gidiş ve geliş aynı anda gerçekleşir.