Mesleki yeterlilikte 26 Mayıs uyarısı

26 Mayıs'tan itibaren 40 iş kolunda "yeterlilik belgesine" sahip olmayan çalışanlar mesleklerinden ayrılmak zorunda kalacak

Mesleki yeterlilikte 26 Mayıs uyarısı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışanlara "mesleki yeterlilik belgesi" zorunluluğu getiren mesleklerin listesini yayınladı. Hazırlanan tebliği göre sayıları 40'ı bulan iş kollarında "mesleki yeterlilik belgesine" sahip olmayan çalışanlar 26 Mayıs'tan itibaren işlerinden ayrılmak zorunda kalacak. 

Mesleki yeterlilik belgesi ve çok tehlikeli iş kolları
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı özellikle ölümlü iş kazalarının yaşandığı sektörler ağırlıklı olmak üzere çalışmalara "mesleki yeterlilik belgesi" zorunluluğunun 26 Mayıs'ta başlayacağını açıkladı. Tehlikeli ve çok tehlikeli olarak tanımlanan mesleklerde geçerli olacak uygulama kapsamına, inşaat boyacılığı, duvarcılık, betonarme demirciliği ve sıvacılık gibi çalışma alanları dahil oldu. 

Geçen yıl 25 Mayıs'ta yayınlanan "Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ" geçen senenin ardından yürürlüğe girecek. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı tamamlanan 40 meslekte "Mesleki Yeterlilik Belgesi" uygulamasına 26 Mayıs'tan itibaren başlanacak.

Mesleki yeterlilikte 26 Mayıs uyarısı

Hangi mesleklerde "Mesleki Yeterlilik Belgesi" aranmıyor
Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında ustalık belgesi bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleki ve teknik eğitim okulları ile teknik eğitim veren okul ve bölümlerden mezun olanlar ya da diplomalarında veya ustalık belgelerinden belirtilen bölüm alan ve dallarda çalıştırılan kişilerde ise bu belge aranmayacak.