Meta lüks projeye iki yüzlü kadın heykeli

Türkiye’nin en lüks projesi olma hedefiyle yola çıkan Mecidiyeköy’deki Quasar İstanbul’un tasarımını yapan Marcel Wanders, iki yüzlü kadın heykelini projenin ana teması olarak seçti

Meta lüks projeye iki yüzlü kadın heykeli

11 Mart 2014 / Posta Gazetesi

Türkiye ve dünyanın ilk metalüks gayrimenkul projesi olarak lanse edilen Quasar İstanbul, Avrupa ve Asya’nın en iyi sanat, kültür ve lüks yaşam merkezi olmayı hedefliyor. Karma bir proje olarak geliştirilen Quasar İstanbul karma projesinde; 5 yıldızlı otel ve rezidans zinciri Fairmont Hotels, Hollandalı ünlü iç mimar Marcel Wanders ve İngiltere'nin ödüllü inşaat taahhüt şirketi ARUP, önemli partnerler olarak yer alıyor. Evrendeki en parlak yıldızdan adını alan Quasar İstanbul projesinde; Fairmont Quasar Istanbul Hotel, Fairmont Residences Quasar Istanbul, Fairmont Offices Quasar Istanbul ve Quasar Residences yer alacak.

2015 sonunda tamamlanacak projede daire satın alanlar, projenin bitimini beklemeden dünyada 71 noktada bulunan Fairmont rezidans ve otellerinden ayrıcalıklı olarak yararlanabilecek ve dairelerini diğer ülkelerdeki Fairmont sakinlerine kiraya vererek karlı bir yatırıma sahip olabilecekler.

Toplam yatırım değeri 500 milyon İsviçre Frangı olan ve 23 bin 700 metrekare arazi üzerinde gerçekleştirilen projede metrekare fiyatları, 6 bin 600 dolardan başlıyor.

‘İstanbul iki kıtanın köprüsü’

Quasar İstanbul’un residence ve ortak alanlarının tasarımını yapan Marcel Wanders, projenin meta lüks olma hedefi doğrultusunda yaptığı çalışmaları anlattı. Dünyaca ünlü Hollandalı tasarımcı Marcel Wanders’ın dünyanın tasarım dehası olarak gösteriliyor. İstanbul Mecidiyeköy’de Viatrans-Meydanbey Ortak Grişimi tarafından geliştirilen Quasar İstanbul projesi için Marsel’in tasarladığı ürünler Avrupa’nın en önemli modern sanatlar müzesi Stedelijk Museum’da sergileniyor. Quasar Residence’ın lobisinde yer alacak ve projenin ana temasını anlatan ‘Quasar Head’ ile birlikte bu müzede sergilenen birçok eser, inşaat tamamlandığında İstanbul’da projedeki yerini alacak.

‘Quasar Head, bir yanında Asyalı, diğer yanında Avrupalı birer kadın yüzünün yer aldığı ve saçları lalelerden oluşan bir tasarım. Yaklaşık 5 metre boyunda olan eser kendi ekseninde 360 derece dönüyor. Amsterdam’da stüdyosunda ziyaret ettiğimiz tasarımcı Marcel Wanders’le Quasar İstanbul, proje için tasarladığı ürünler ve İstanbul üzerine konuştuk.

İstanbul’un çok kültürlü bir kent olduğunu, tarih, sanat ve kültürle derin bağları olduğuna vurgu yapan Marcel, proje için tasarım yaparken farklı kültürler arasındaki ilişkileri dikkate aldığını anlattı. Marcel, Holandalı bir tasarımcı olarak, Hollanda ile İstanbul’un kültürel öğelerini tasarımlarında buluşturduğuna değinerek, “İstanbul Asya ile Avrupa arasında her açıdan köprü konmunda. İstanbul’un en merkezi noktasında yer alan Quasar İstanbul’da uluslararası kültürlerin, sanatın, insanların buluştuğu bir merkez olarak tasarlandı” diye konuştu.

50 kişilik ekip çalışıyor

Tasarımın, gayrimenkul ile ilişkisine de değinen Marcel Wanders,şunları söyledi, “Yılda iki gayrimenkul projesi tasarlıyorum, 50 kişilik ekibimizin tüm enerjisi bu projelereyoğunlaşıyor. Bu nedenle iyi ve verimli sonuç elde ediyor ve sıradışı işlere imza atıyoruz. Quasar’da sadece gayrimenkul projesi tasarlamadık. Bir topluluğun yaşayabileceği, büyük bir köy tasarladık. İnsanların, eğlenceli sosyal alanlarda birarada olabileceği komşuluk ilişkilerinin gelişebileceği bir proje Quasar. İnsanların sadece evlerini değil, birlikte olabildikleri projenin tüm ortak alanlarını tasarlamak ana ilkemiz oldu”

Sonsuzluk havuzu ve heykel bahçesi

Yerden 30 metre yükseklikte konumlanan 4 bin metrekarelik sosyal alana yine Marcel Wanders tasarımları damgasını vuruyor. Paranomik manzaraya sahip terasta eşsiz Boğaz manzarasına uzanan bir sonsuzluk havuzu bulunuyor. Yaz mevsiminde havuz olarak hizmet veren bölüm kış aylarında batık restoran konseptine bürünüyor.

80 metre uzunluğundaki sonsuzluk havuzunun kent manzarası tarafında, Quasar İstanbul’un heykel bahçesi yer alacak. Yeşil bitkilerle sarılı kemerler üzerinde devasa boyutlarda heykellere ev sahipliği yapacak bahçede, otoyoldan görülebilecek devasa sanat eserleri yer alacak.

Suyun içerisine göğüs hizasında gömülü bir bara sahip olacak sosyal alanda, yaz ve kış temalı kullanım alanları olacak. Bu sayede yazın havuzun etrafında bulunan dairesel localar kışın jakuzi olarak misafirlerine lükste sınır tanımayan yaklaşım ile Quasar ayrıcalığını yaşatacak.