Metin Esin: Değişen yaşam tarzı konut sektörünün trendini belirliyor

Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Esin, markalı konut projelerini değerlendirdi

Metin Esin: Değişen yaşam tarzı konut sektörünün trendini belirliyor

22 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Maslow'un temel ihtiyaçlar hiyerarşisinin ilk basamaklarında yer alan güvenlik - barınma ihtiyacı günümüzde önemini daha da arttırıyor. Artık insanlar, yaşanacak yer ihtiyacını "başımızı sokacak bir çatı" düşüncesinden daha çok hayatın tam merkezinde tüm gereksinimleri eksiksiz karşılayacak yerler olarak değerlendiriyor. Durum böyle olunca konut tipleri ve lokasyonlarda ciddi farklılıklar gözlemleniyor. Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Esin bu değişim sebebiyle hem yerli hem de yabancı yatırımcıların, yaşam kalitesini arttıracak kolaylıkları buluşturan lüks konut tiplerine ilgisinin günden güne arttığını belirtiyor.

Son zamanlarda İstanbul'un gözde semtlerinden Zincirlikuyu'da devam eden Istanbloom projesini üstelen Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Esin, Türkiye'de değişen tüketici ihtiyaçları ve konut tiplerine değindi. Günlük yaşam koşullarının zorlaşması, kişisel zamanın azalması ve ev dışı tüketimin artmasının, tüketiciyi, konut seçiminde farklı beklentiler içerisine götürdüğünü belirten Esin, artık akılcı çözümler sunan lüks konut projelerine ilginin artacağının altını çiziyor. Esin konuyla ilgili olarak "Hepimiz, hayatın yoğun temposunda, kendimize daha az vakit ayırır olduk. Özellikle ulaşım için harcanan zaman hayatımızda önemli bir kayıp oluşturuyor. Sabah işimize gidiyoruz, İş çıkışı alışveriş yapmak ya da arkadaşlarımızla vakit geçirmek için başka bir noktaya geçiyoruz ve en son evimize dönüyoruz. Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde bu noktalar arasında hareket etmek çok ciddi zaman kaybına neden oluyor. Bu nedenle kişiler oturacakları yerin toplu taşımaya ve temel ihtiyaçlarını karşılayacakları alışveriş noktalarına yakın olmasını istiyor. Hatta mümkünse ofislerinin evlerine yürüme mesafesinde olmasını tercih ediyor. Son dönemde yatırımcıların benzer istekleri ile karşılaşıyoruz. Durum böyle olunca bizde projelerimizde bu gereksinimleri göz önünde bulunduruyoruz ve tüketicinin beklentisini karşılayacak lokasyonlara öncelik veriyoruz. Tüm ihtiyaçlarını kolayca karşılayacağı hizmetleri projemize dahil ediyoruz. İşine, spor salonuna, kuaföre, markete asansör uzaklığında olmak herkesi mutlu ediyor" dedi.

Eski zamanlardan günümüze konut görünümlerinde ve kullanılan malzemelerde de pek çok değişiklikler olduğunu belirten Metin Esin, yeni dönemde yapılan projelerin öncelikle dayanıklı sonrasında estetik, fonksiyonel malzemelerle yapıldığının altını çiziyor. Esin, "Değişen tüketici tipi ve yaşan koşulları bizleri yeni fikirlere götürüyor. Artık yatırımcı daha bilinçli ve ev almayının aslında bir yaşam almak anlamına geldiğinin farkında. Aslında yurt dışında uzun zamandır süregelen bir trend. İlk olarak Amerika'da görülen loft ve panthouse olarak adlandırılan lüks ve kullanışlı daireler, Türkiye'de de sıklıkla projelerde kullanılıyor. Bu nedenle lüks konut tipi diye adlandırdığımız projeler, uzun yıllar kendi değerini arttıracak en doğru yatırım olacak." dedi.