Metreküp değerine göre satış

Azel Gayrimenkul’un Konutkent’te yaşama geçirdiği Azel Kule’nin inşaatı ve satışında, metrekare değerinden çok,'metreküp’ değeri esas alınıyor

Metreküp değerine göre satış

Azel Gayrimenkul’un Konutkent’te yaşama geçirdiği Azel Kule’nin inşaatı ve satışında, metrekare değerinden çok, konut alanının, tavan yüksekliği ile çarpılmasıyla elde edilen 'metreküp' değeri esas alınıyor.

Geleneksel Türk mimarisi ihmal edildi
Azel Gayrimenkul tarafından yapılan açıklamada geleneksel Türk mimarisinde yer alan yüksek tavanlı konutların, arsa maliyetleri ve diğer ekonomik kaygılar yüzünden göz ardı edildiğine dikkat çekildi. Tavan yüksekliğini düşük tutarak daha fazla kat çıkmayı tercih eden, son 30 yılın konut sektörüne hakim görüşünü eleştiren Azel Gayrimenkul, 'Bu süre içinde neredeyse yok denecek kadar az görülen yüksek tavanlı konut projeleri, ekonomik gücü yüksek, nitelikli konut üretmeyi hedefleyen firmalarca hayata geçirilmeye başlandı.' dedi.

Nihat Aslantaş

Tavan yüksekliği ve geniş teraslar
Azel Gayrimenkul Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş, Azel Kule’de yüksek tavandan dolayı ortaya çıkan maliyetteki artışı, kar oranlarını düşük tutarak fiyatlara yansıtmamaya çalıştıklarını belirterek, ‘’Bugün inşaat sektöründe tavan yüksekliği 2.5, 2.7 metre civarında iken, Azel Kule’de 3,40 metre olarak uyguladık. Satışlarda da metreküp değerimizi ön plana çıkarıyoruz. Bol ışıklı yaşam alanlarına ağırlık vererek insanları evlerinde psikolojik olarak da rahatlatmayı hedefliyoruz. Projemizden konut alanların, tercih nedeni arasında tavan yüksekliğini de göstermesi, ne kadar doğru bir karar aldığımızı gösteriyor. Tavan yüksekliğinin yanı sıra 90 metrekareye ulaşan geniş terasları, tavandan tabana cam kullanılması, projenin diğer dikkat çekici yönleri’’ diye konuştu.

Psikologlar da öneriyor
Psikologların da önerdiği tavanı yüksek daireler, ışığı daha fazla aldıklarından göz yanılmasına bağlı olarak aynı metrekareye sahip alçak tavanlı dairelerden çok daha büyük algılanıyor. Böylece içinde yaşayanlara ferahlık ve rahatlık duygusu veriyor, kapalı alanda kıstırılmış, kapanmış olma hissinden uzaklaştırıyor. Yüksek tavanlı konutlar, insanın duygusal olarak da huzurlu ve mutlu olmasına imkan tanıyor.

Evin metreküpü nasıl hesaplanır?
Bir evin metreküpünün hesaplanması oldukça basit. Metrekare olarak bilinen alanın tavan yüksekliği ile çarpılmasıyla konutun metreküp değeri bulunuyor. 100 metrekare alanlı, 2,5 metre tavan yükseklikli bir evin evin hacmi 250 metreküpe denk geliyor.. Tavan yüksekliği 3 metre olduğunda ise hacim 300 metreküpe çıkıyor.

Azel Kule
100 metre yüksekliğinde 28 katlı kuleden oluşan karma bir proje olan Azel Kule’de 1+1, 1+1 loft, 2+1, 2+1 loft, 3+1, 4+1 ve 5+1 seçenekli 122 residence dairesi ile 23 dükkan yer alıyor. 7/24 güvenlik, teknik servis, vale, oto yıkama, resepsiyon, telefon-faks, ulaşım, sanat etkinlikleri danışmanlığı, stil ve alışveriş danışmanlığı, restaurant danışmanlığı hizmetleri sunulacak Azel Kule’de anahtar teslimleri Ekim 2015'te yapılacak.