Metris’in önü şehir parkı olacak

Darbe girişiminin ardından askeri alanların şehir dışına taşınmasına karar verilmişti. Bu kararın ardından Esenler’deki askeri alana ’15 Temmuz Şehitler Parkı’ yapılacak.

Metris’in önü şehir parkı olacak

15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehir içindeki birliklerin şehir dışına taşınması kararı alındı. Bu karar doğrultusunda Esenler’deki 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı da boşaltıldı. Bu birliğin yerine ise ’15 Temmuz Şehitler Parkı’ yapılacak. Belediye tarafından yapılan açıklamaya göre darbe girişiminin ardından alınan karar gereği, şehir dışına taşınan birliklerin arazileri halkın hizmetine sunulacak şekilde değerlendirilecek. Esenler-Atışalanı’nda yer alan Metris Kışlası için 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı ile Esenler Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği 170 dönümlük alana Esenler 15 Temmuz Şehitler Parkı yapılacak.
Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun yaptığı açıklamaya göre parkın büyük bir kısmı doğal yeşilliklerle kaplı olacak. Parkta yürüyüş ve bisiklet yolları, sportif etkinlikler, piknik, çocuk oyun ve eğlence, sosyal etkinlik alanları ile açık hava kitap okuma mekanlarının yer alacağı bilgisini veren Göksu, askeriyenin ilçe belediyesine devrettiği 8.7 milyon metrekare büyüklüğündeki alanda gerçekleştirilecek olan “İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı Projesi” kapsamında da 2.5 milyon metrekare büyüklüğünde bir park yapılacağını söyledi.

Hatıraları yaşatılacak
Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Esenler’in 10 şehit verdiğini ve 40’ın üzerinde de gazisinin bulunduğunu söyledi. Şehitlerin hatıralarını Esenler’de ebediyen yaşatmak istediklerini aktaran Göksu, “İlçemizde birçok okul,  meydan ve otobüs duraklarına şehitlerimizin isimlerini verdik. Askeriyemizin boşalttığı ilk alanlardan birisi olan bu arazide güzel bir şehir parkı yapacağız” diye konuştu.