Metronun geçeceği İstanbul semtleri

Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerin başında projenin konumlandığı lokasyon geliyor. Çünkü doğru lokasyon, alıcısına değer kazancı sağladığı gibi, ulaşım sıkıntısı da yaşatmıyor. Peki önümüzdeki süreçte metronun geçeceği semtler hangileri olacak? İşte bölge bölge İstanbul’un metro projeleri

Metronun geçeceği İstanbul semtleri

09.01.2014 / Posta Gazetesi

Günümüzde sağladığı ulaşım avantajları nedeniyle metro hatlarına yakın olan konut projeleri daha çok tercih edilir hale geldi. Çünkü çağımızın en kullanışlı ulaşım araçlarından biri olan metro sayesinde trafik yükünden kurtulunduğu gibi, şehir içi seyahat süreleri de kısalıyor. Hal böyle olunca, inşaat firmaları da metro hatlarına yakın lokasyonlarda proje üretmeye yöneliyor. Geçtiği semtlerdeki emlak fiyatlarını yükselterek, prim avantajı da sağlayan metro projelerinin sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Önümüzdeki dönemlerde İstanbulluların hizmetine sunulacak metro projelerinin hangi semtlerden geçtiğini ve ne aşamada olduklarını meraklıları için araştırdık.   

Ocak’ta 14 km’ye çıkacak

Günde 75 metrelik kazı çalışmasının yapıldığı Üsküdar-Çekmeköy metro projesinde  tünel kazı ve istasyon çalışmaları son sürat devam ediyor. 24 saat boyunca yapım çalışmalarının sürdüğü metro hattının Altunizade istasyonunda ise şaft çalışmaları ilerliyor. Bugüne kadar 13 kilometrelik tünel kazısı tamamlanan metronun geçeceği bölgeler de şöyle; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Çekmeköy-Sancaktepe. 2015 yılında tamamlanacak metro projeleri arasında yer alan Üsküdar-Çekmeköy metrosu ile Çekmeköy’den Üsküdar’a gitmek sadece 24 dakika sürecek. Proje kapsamında Ocak ayında 14 kilometrenin aşılması hedefleniyor.

İlk kazma için gün sayıyor

Sözleşme imza töreninin Aralık 2013’te yapıldığı Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının bu ay içinde temelinin atılması bekleniyor. Toplamda 17.5 kilometrelik uzunluğuyla; Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey bölgelerinden geçecek metro projesinin 2017 yılında faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Yenikapı’da inşaat sürüyor

Yapım çalışmalarının devam ettiği ve 2014 yılında İstanbulluların hizmetine sunulacak Yenikapı-Aksaray metrosu ile iki bölge arasındaki yolculuk süresi 1 dakikaya inecek. Söz konusu projenin  devreye alınmasıyla birlikte Havaalanı-Aksaray metro hattının Marmaray ve Taksim metrosu ile bağlantısı da sağlanmış olacak. Proje kapsamında bugünlerde Yenikapı istasyonunun kaba inşaatı devam ediyor.

Kirazlı-Halkalı teklifleri 20 Ocak’ta

Aksaray-Kirazlı LRT hattının Kirazlı Halkalı uzatması uygulamaya esas kesin projesi hazırlama işi için yapılan ön yeterlilik ihalesini geçen firmalardan 20 Ocak’ta teklifler alınacak. Proje ile 5.8 kilmetrelik Otogar-Kirazlı hattının Kirazlı’dan Halkalı’ya uzatılması ehedefleniyor.

Kartal – Kaynarca metrosu 2015’te hizmette

Kartal-Kaynarca metro projesi ile 2012’de faaliyete geçen Kadıköy-Kartal metrosunun Kaynarca’ya kadar uzatılması hedefleniyor. Toplamda 3 istasyondan oluşan metro hattı; Yakacık, Pendik ve Kaynarca semtlerinden geçecek. Tamamlandığında 4.5 kilometrelik uzunluğa sahip olacak Kartal-Kaynarca metrosu için 2013 yılında İnşaat ve elektromekanik sistemler temin, montaj ve işletmeye alma işleri ihalesi gerçekleştirilerek, ihaleyi kazanan ortak girişim ile sözleşme imzalanmıştı. İhaleyi kazanan Öztaş İnşaat – Albayrak İnşaat – Şenbay Madencilik ortak girişimi ile imzalanan sözleşme 105 milyon 527 bin 725 euro üzerinden gerçekleşmişti. Proje 2015 yılında hizmete girecek.  

2015’e yetişecek

2015 yılına yetiştirilecek bir diğer metro projesi olan Levent-Rumelihisarüstü metro hattı, 3.3 kilometrelik hat uzunluğuyla Levent, Uygulama Oteli, Etiler ve Rumelihisarüstü’nden geçecek. Levent’ten Rumelihisarüstü’ne gidişin 6 dakika süreceği proje tamamlandığında söz konusu istikamet üzerindeki trafik yükü de hafifleyecek.

8 istasyon sonrası havaalanı

2017’de Pendik’ten Sabiha Gökçen Havalimanı’na metro ile 13.5 dakikada ulaşmak mümkün olacak. Sabiha Gökçen Havalimanı-Pendik metro hattı projesi ile gerçekleşecek bu yolculuk kapsamında; Pendik, Kaynarca Merkez, Hastane, Dumlupınar, Yayalar, Bağlar, Sanayi bölgeleri geçilerek, Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşılacak. Tamalandığında 9 kilometre uzunluğa sahip olacak hat, 2017’de hizmete alınacak.