Mevcut riskli bodrum katları unutulmamalı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bodrum katları ile ilgili yeni düzenlemesiyle yeni yapılan binalarda sel felaketine karşı tam koruma sağlanacak

Mevcut riskli bodrum katları unutulmamalı

19 Mart 2013 / emlakwebtv
Su yönetiminde dünya lideri olan ACO’nun Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, sel nedeniyle Türkiye’de yılda meydana gelen ekonomik kaybın yaklaşık 100 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yaz Samsun Canik'te 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinden sonra  bodrum katlarıyla ilgili yeni bir düzenleme çıkarmaya hazırlanıyor. Bundan sonra sel ve taşkın riski taşıyan alanlarda dere kret kotundan 1,5 metre aşağıda kalan bodrum katı yapılamayacak. Su yönetiminde dünya lideri olan ACO’nun Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, bodrum katlarıyla ilgili yeni düzenlemenin yapılacak binalarda sel felaketine karşı tam koruma sağlayacağını söyledi.

Son 20 yılda meydana gelen sel afeti 100 yılı katladı
Son 20 yılda meydana gelen doğal afetlerin sayısının, geçtiğimiz yüzyılda meydana gelenlerin toplamından 2 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Özatay, “Son 20 yılda Türkiye’de meydana gelen, Em–Dat (International Disaster Database) tarafından raporlanmış 25 sel ve taşkın felaketi var. Bu felaketlerde 384 kişi hayatını kaybetti, 96,536 kişi evsiz kaldı ve toplamda 1,708,820 kişi etkilendi. Oluşan maddi hasar ise 2 milyar dolarının üzerinde” dedi.

Sel nedeniyle yıllık ekonomik kaybımız 100 milyon dolar
Sel felaketininin, depremlerden sonra en büyük ekonomik kayıplara neden olan ve en sık görülen doğal afet olduğunu ifade eden Ender Özatay, şunları belirtti: “Türkiye’de taşkınlardan kaynaklanan ekonomik kayıp her yıl için ortalama 100 milyon dolara ulaşmaktadır. Buna karşın taşkınların kontrolü ve zararlarının azaltılmasına yönelik sürdürülen faaliyetler için ayrılan yatırım miktarı ise yılda ortalama 30 milyon dolar civarındadır.”

Geç olmadan önlem alınmalı
Geçen sene Samsun’da yaşanan sel felaketini hatırlatan Özatay, “Bu felaket sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni bir düzenleme hazırlayarak, sel ve taşkın riski taşıyan alanlarda dere kret kotundan 1,5 metre aşağıda kalan bodrum katı yapılamayacağını açıkladı. Bu, yeni yapılan binalarda olası bir sel felaketine karşın can ve mal güvenliğini korumayı amaçlayan bir düzenleme. Ancak binlerce mevcut bina risk altında. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi tehlike sinyalleri veriyor. Onları unutmamamız ve korumamız gerekiyor” diye konuştu.

ACO Therm: Bodrum katları su baskınından koruyan sistem
ACO’nun sel felaketine karşı oluşan can ve mal kayıplarını önlemek amacıyla bir sistem geliştirdiğini belirten Ender Özatay, şunları söyledi: “ACO Therm ismini verdiğimiz bu sistem sayesinde, zemin kotunun altında kalan bodrum katları olası sel ve taşkınlarda güvenli mekanlar haline getiriliyor. Sistemimiz basınca dayanıklı ve sızdırmaz bodrum kat penceresi, yalıtım malzemesi, basınca dayanıklı ışık bacası, ışık bacası süzgeci ve kanalizasyondan geri tepmeyi engelleyen durdurucudan oluşuyor. Sistem hem yeni binalarda hem de yenileme projelerinde uygulanabilir. Yani, mevcut binalarda da koruma sağlar. Kolay montaj özelliği sayesinde hızlıca uygulanır. Institute for Window Technology tarafından test edilen ve sertifikalandırılan basınca dayanıklı pencere sistemi ayrıca hırsızlığa karşı güvenlik sağlar.”