M’expo ile Türkiye kazanacak

Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi projesi (M’expo Center) gerçekleşirse, sadece Maltepeli değil, başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye kazanacak

M’expo ile Türkiye kazanacak

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Grup toplantısına katılarak, çalışmaları hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. İstanbul’un Anadolu yakasının üvey evlat muamelesi gördüğünü ifade eden Kılıç, "Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi projesi (M’expo Center) gerçekleşirse, sadece Maltepeli değil, başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye kazanacak. Proje tamamen bittiğinde, yaklaşık 25 bin insanımız iş bulacak” dedi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İBB’nin mayıs ayı olağan toplantıları öncesinde, CHP Grup toplantısına katıldı. Kılıç, CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda, meclis üyelerine sunum yaptı. M’expo Center’ın önemli bir proje olduğunu ifade eden Kılıç, “İstanbul’un Anadolu yakası aslında deyim yerindeyse, üvey evlat muamelesi görüyor. 5-6 milyon insanın yaşadığı Anadolu yakasında insanların bir araya geleceği uluslararası merkezler yok. İstanbul’un Anadolu yakasında bir tarafı Bolu’ya, bir tarafı Bursa’ya uzanan bir coğrafyadan bahsediyoruz. İstanbul’un ağır sanayisinin tümü Körfez’de yer alıyor.  2 bin 800’ün üzerinde irili ufaklı işletme Körfez’de bulunuyor. Fuarlarımız nerede Avrupa yakasında? Avrupa yakasındaki iki ayrı fuar toplam 180 bin metrekareyi kapsıyor" diye konuştu.

M’expo’nun 200 bin metrekare kapalı, 300 bin metrekare açık alanı olacağını ve proje tamamlandığında toplam 1 milyon 300 bin metrekare alanı kapsayacak bir proje olduğunu kaydeden Kılıç, “Dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz. İlk defa fuar ve kongre merkezinin yanında yaşam merkezinin de bulunduğu bir yer oluşturacağız. Maliyeti 900 milyon euro olacak. Bu proje gerçekleşirse sadece Maltepeli değil, başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye kazanacak. Proje tamamen bittiğinde, yaklaşık 25 bin insanımız iş bulacak ve işsizliğe de bir çözüm olacak” şeklinde konuştu.

AİHM kararları bağlayıcıdır
1 Aralık 2014 tarihinde Maltepe Belediye Meclisi üyelerinin katılımıyla cemevlerinin ibadethane olmasına dair karar aldıklarını ve bu kararın oy çokluğuyla kabul edildiğini anımsatan Kılıç,  “3 Aralık’ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararımızı teyit eden bir karar aldı. Geçtiğimiz günlerde Maltepe Kaymakamlığı bu kararın laiklik ilkesiyle, toplumun huzurunu, barışını kaçırabileceğine dair dava açtı. Bizi uluslararası antlaşmalarda bağlayan AİHM kararıdır. Bu davanın yerel mahkemelerde görülüyor olması benim için çok önemli. Belediye olarak vatandaşlardan gelen talep üzerine bu kararı aldık. Hukuki temelde çözülmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.