Milli Saraylara ziyaretçi akını

2017 yılı içinde Milli Sarayları ziyaret eden kişi sayısında önemli bir artış kaydedildi. Milli Sarayları son iki yıllık periyotta ziyaret eden kişi sayısı 1.5 milyonu buldu

Milli Saraylara ziyaretçi akını

Ülke genelindeki Milli Sarayları ziyaret eden kişi sayısı 2017 yılında, geçen yıla kıyasla önemli bir artış yaşadı. Ajans Press tarafından derlenen araştırmaya göre mecsile bağlı müze, saray, köşk ve kasırlara ilişkin ziyaret sayısı geçen yıla oranla pozitif gelişim sağladı ve toplamda 722 bin kişiye ulaştı. Yapılan araştırmaya göre en yoğun ilgiyi Dolmabahçe Sarayı gördü. Dolmabahçe Sarayı'nı ise Ihlamur Kasrı ve Resim Müzesi takip etti.

En yüksek ilgi Dolmabahçe Sarayı'na

Ajans Press tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Saraylar'dan elde edilen bilgiye göre Milli Saraylara ilgi 2017 yılı genelinde önemli bir gelişim kaydetti. Geçen yıl 694 bin kişinin ziyaret ettiği Milli Saraylar bu yıl  772 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Meclise Bağlı saray, köşk ve müzeler üzerinde yürütülen araştırmada Milli Saraylar'a bağlı olan köşk, saray ve kasırları ziyaret eden kişi sayısı son 2 yılda 1.5 milyonu buldu. 

En çok hangi saray ilgi gördü

Ajans Press'in PRNet tarafından gerçekleştirilen incelemeye göre, medyanın en yoğun ilgi gösterdiği saray, köşk, müze ve kasırlar listesinde  ilk sırada Dolmabahçe Sarayı yer aldı. Toplamda 1.231 adet haberin yapıldığı Dolmabahçe Sarayı ziyaret eden kişi sayısı da 456 bin 714'ü buldu. İkinci sıradaki Beylerbeyi Sarayı, medyada 580 kez kendine yer bulurken, ziyaretçi sayısı açısından da 73 bin 270 kişi ile ikinci sırada yer aldı. Ziyaretçi sayısı ve medyada yer bulma adedi açısından diğer sarayların istatistikleri şöyle:

- Ihlamur Kasrı: Medyada 57 haber ile yer alan Ihlamur Kasrı bu yıl 65 bin 920 kişi tarafından ziyaret edildi.
- Küçüksu Kasrı: Küçüksu Kasrı bu yıl 36 bin 724 kişi tarafından ziyaret edildi. Küçüksu Kasrı ile ilgili olarak da medyada toplum 61 haber yer aldı.
- Florya Atatürk Köşkü: İstanbul Florya'daki Atatürk Köşkü, bu yıl 34 bin 724 kişi tarafından ziyaret edildi. Köşk, toplam 31 kez medyada yer aldı.
- Yalova Atatürk Köşkü: Atatürk'ün Yalova'daki köşkü ise geçen yıl 26 bin 417 kişi tarafından ziyaret edildi. Yalova Atatürk Köşkü ile ilgili olarak da medyada toplam 8 haber yer aldı.
- Aynalıkavak Kasrı: Aynalıkavak Kasrı bu yıl 20 kez medyada kendine yer buldu. Aynalıkavak Kasrı ziyaretçi sayısı ise 7 bin 632 adet oldu.
- Saray Koleksiyonları Müzesi: Bu yıl toplamda 7 bin 632 kişinin ziyaret ettiği Saray Koleksiyonları müzesi ile ilgili toplam 23 haber yapıldı.
- Maslak Kasrı: İstanbul Maslak'ta yer alan Maslak Kasrı ise bu yıl 6 bin 869 kişi tarafından ziyaret edildi. Kasr, medyada 20 kez kendine yer buldu. 
- Beykoz Kasrı: 5 bin 377 kişinin ziyaret ettiği Beykoz Kasrı, bu yıl 27 kez medyada kendine yer buldu
- Yıldız Şale: Bu yıl 3 bin 733 kişi tarafından ziyaret edilen Yıldız Şale ise 41 kez medyaya yansıdı