Mimar Benny Bottiger'den doğal kaynak uyarısı

YEM'in EkoDesign Konferansı için İstanbul'a gelen Mimar Benny Bottiger, yaşam alanları oluşturulurken "su kaynaklarına zarar verilmemesi" gerektiğine dikkat çekti

Mimar Benny Bottiger'den doğal kaynak uyarısı

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 8’incisi düzenlenen ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmayı hedefleyen EKODesign,  bu yıl da ‘Yeşil Motivasyon’ temasıyla geçekleşti. Konferans, ‘Yeşil Motivasyon’ kavramının çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutlarının ele alındığı oturumlar ile birbirinden beslenen birçok disiplini bir araya getirdi. ‘Su’ ve ‘mimarlık’ ilişkisine odaklanan Geberit’in konuşmacı sponsorluğunda YEM’de gerçekleşen konferansın konuğu Danimarkalı mimarlık pratiği Hasløv & Kjærsgaard Architects & Planners’ın ortağı Benny Bøttiger’dı.

Kamusal Alanlar Tasarlarken Su Kaynaklarına Dikkat Etmeli
Benny Bøttiger sunumda, “Bütün dünya farklı iklim koşullarına sahip. Bazı yerlerde ortak özellikler de var. Sahil şeridine ve su kaynaklarına yakın yapılaşma konusunda Danimarka’da çok sıkı yasaklar var. Bu konu gelecekte çok iyi bir şekilde planlanmazsa ciddi sorunlar olabilir. Danimarka’da birçok şehir kıyıda yer alıyor. Türkiye için de bu geçerli. Özellikle denizi olan İstanbul çekim merkezi. Günümüzde artık bazı sorunlar yaşıyoruz. Bu konuyla ilgili bir şeyler yapmak gerekiyor.” diye belirtti.

Suya zarar vermeden yaşam alanları oluşturulabileceği üzerinde duran Benny Bøttiger, sunumda farklı iklim koşullarına sahip olduğumuzu belirterek, kıyı kesimi tasarımlarında doğaya uygun olarak hareket ettiklerini ve tasarımların iklim değişikliklerine uygun olması gerektiğini söyledi. Buna ek olarak kıyı şeridinde ülkesel ölçekte gerçekleştirdikleri peyzaj tasarımı ve planlamasında daha işlevselci bir yaklaşımla hareket ettiklerinin altını çizdi. Bölgede yaşayan insanların da bu projeleri desteklediklerini ekleyen Benny Bøttiger kamusal alanlar tasarlarken, yaşanabilecek iklim değişikliklerini dikkate alan bir yaklaşım izlediklerini farklı örneklerle açıkladı.