“Mimar Sinan Büyük Ödülü"nün sahibi belli oldu

Mimarlar Odası tarafından düzenlenen 2014 Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde “Mimar Sinan Büyük Ödülü”nün sahibi Ersen Gürsel oldu

“Mimar Sinan Büyük Ödülü

3 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Mimarlar Odası’nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XIV. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Seçici Kurul çalışmalarını tamamladı. Yüksek bir katılımla gerçekleşen 2014 döneminin Seçici Kurulu, 209 eserin / 285 pano ile katılımını değerlendirdi. Haydar Karabey başkanlığında, Nur Akın, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Ahmet Özgüner ve Semra Teber Yener’den oluşan Seçici Kurul, “Mimar Sinan Büyük Ödülü” , “Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülleri” ve “Anma Programı” için ödüle değer görülen isimleri ve “Yapı”, “Proje” ve “Fikir Sunumu” dallarında ödül adaylarını belirledi.

Ödül sahipleri, 11 Nisan 2014 cuma günü, saat 18.30’da Ankara’da, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak törende açıklanacak. Büyük ödüller ve ödül adayları şöyle belirlendi:

Mimar Sinan Büyük Ödülü-Ersen Gürsel
Anma Programı-Ernst a. Egli
Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülü-İlhan Tekeli
Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülü-Besim Çeçener

Yapı Dalı Ödül Adayları
Sancaklar Camisi, Büyükçekmece-İstanbul / Emre Arolat
Workinn Hotel, Çayırova-Kocaeli / Can Çinici
NEF İlkokulu, Gültepe-İstanbul / Can Çinici
Şişli Belediye Binası, Şişli-İstanbul / Hakan Dalokay, Boran Ekinci
Mi'costa, Çeşme-İzmir / Durmuş Dilekçi, Emir Uras
Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Niğde / Pınar Gökbayrak, Ali Eray, Burçin Yıldırım
Melek İpek Kız Öğrenci Yurdu, Söğütözü-Ankara / Yeşim Hatırlı, Nami Hatırlı
Datça Evi, Datça-Muğla / Mehmet  V. Kütükçüoğlu, H. Ertuğ Uçar
TOBB-ETÜ Teknoloji Merkezi, Söğütözü-Ankara / Ali Osman Öztürk
Ataşehir-1 Ofis Binası, Ataşehir-İstanbul / Kerem Piker
Noxx Apartmanı, Beyoğlu-İstanbul / Cem Sorguç
Atrium Ev, Yalıkavak-Bodrum / Erkut Şahinbaş
İTÜ Merkezi derslik binası, Ayazağa-İstanbul / Hasan Şener, Ahsen Özsoy
Uşak Üniversitesi Kütüphanesi, Uşak / Esin Tercan, Nedim Erdal Özyurt, Ahmet Tercan
Mimar Semih Rüstem İş Merkezi, Adana / Atilla Yücel, Cem Yücel, Mehmet Toprak

Yapı Dalı / Çevre Ödül Adayları
Havra, Kilise, Cami, Kültürkent Ruhr 2010, Gelsenkrichen-Almanya / Ercan Ağırbaş
Göğe Bakma Durağı, Fındıklı-İstanbul / Sevince Bayrak, Oral Göktaş
Yapı Dalı / Koruma-Yaşatma Ödül Adayları
TCDD Hangar Binaları Restorasyonu, Nazilli-Aydın / Şerife Türk Derin
Cemil Paşa Konağı Restorasyonu, Sur-Diyarbakır / Fatma Meral Halifeoğlu, Mehmet Şakir Güler, Burhanettin Yılmaz Aydın, Orhan Balsak, Murat Alökmen

Proje Dalı Ödül Adayları
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kampüsü, Adana / Murat Aksu, Umut İyiğün
Mardin Artuklu Üniversitesi İbadet Kompleksi, Akbağ Köyü-Mardin / Emre Arolat
Abdullah Gül Üniversitesi Mimar Sinan Kampusu, Melikgazi-Kayseri / Alişan Çırakoğlu, Ilgın Avcı
Pervin Apartmanı, Kadıköy-İstanbul / Boran Ekinci
Şişecam Yönetim Binası, Polatlı-Ankara / Sinan Erbuğ, Boran Ekinci
Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tuzla-İstanbul / İbrahim Eyüp
MEB Şanlıurfa Sırrın Eğitim Kampusu, Sırrın-Şanlıurfa / Cem İlhan
Konya Yaşam Merkezi, Selçuklu-Konya / Mehmet V. Kütükçüoğlu, H. Ertuğ Uçar
Avanos Köprüsü, Avanos-Nevşehir / Mehmet V. Kütükçüoğlu, H. Ertuğ Uçar
LÖSEV Doğal Yaşam Merkezi, Çerkeş-Çankırı / Kerem Piker
MEB Küçükçekmece Eğitim Kampusu, Küçükçekmece-İstanbul / Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, Murat Tabanlıoğlu

Fikir Sunumu Dalı Ödül Adayı
Totem / Ahmet Korfalı 
                                                                                                                                                                                 
Sergi Programı
2014 Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri:
11-20 Nisan 2014 Ankara, ODTÜ Mimarlık Fakültesi
16 Mayıs-6 Haziran 2014 İstanbul, Mimarlar Odası İstanbul Bk. Şubesi Sergi Salonu, Karaköy
8-19 Ekim 2014 İzmir, Mimarlar Odası İzmir Mimarlık Merkezi, Alsancak