Mimari tarzda "tek tipleşme" ve ikonik cephe sorunu

Mimari kültürlerin büyük bir erezyona uğradığını savunan Yüksek mimar Mehpare Evrenol "Tek tip konutlar üretiliyor. Tek tipleşmeyi kamufle etmek için bütünlüğü bozan ikonik cephe yarışı sürüyor..." dedi

Mimari tarzda

Evrenol Architects kurucusu ve yüksek mimar Mehpare Evrenol, Türkiye'nin yerel mimari ve estetiğinin modern yapılaşmayla birlikte dışlandığını savundu. Buna paralel olarak inşa edilen yeni konutların yaşam tarzını değiştirecek boyutlara ulaştığını, dünyayı ve Türkiye'yi tek tipleştirdiğini söyleyen Evrenol, birbirine çok benzeyen yaşam alanlarını kamufle yolunda da ikonik cephe yarışının başladığını vurguladı.  

İkonik cephe tek tipleşme sorunun çözer mi?
Açıklamasında her binada ikonik cephenin olmasının tamamen çarpık bir anlaşıl olduğunu da söyleyen Evrenol: "Binaların ikonik olmasından ziyade bina ve katlarının farklılığı yansıtması gerekli. Mimar ancak o zaman yetniğinilği gösterebilir. Mimarlık sosyal bir konu; binalara bir sanat eseri gibi yaklaşmak, sadece dış kabuğu önemsemek, kenteler ve bireylere zarar veriyor..." ifadelerini kullandı. 

Evrenol Architects hakkında
1990 yılında kurulan Evrenol Architects, kentesl tasarım,  karma kullanım, konut, ticaret, ofis, konaklama ve eğitim gibi farklı alanlarda gerçekleştirdiği bina projeleriyle dikkat çekti. Sosyoloji, psikoloji, sanat, bilim ve teknik gibi disiplinlerin düşün ve üretim alanlarındaki gelişmelerinden hareketle geliştirdiği projelerle çok sayıda ödül kazanan Evrenol Architects, özellikle kent kültürünün gelişmesine katkıda bulunan ve kent ile doğa ilişkisini öne çıkaran bir prensibi hayata uyguluyor. 

Firma Bilgisi: Evrenol Architects